![](https://nosokomio.gr/wp-content/uploads/2021/01/agios-dimitrios-nosokomeio-eisodos-pinakida-750x430.jpg)
“Το Σάββατο 9 Ιανουαρίου νικήθηκε από τον καρκίνο και έχασε τη ζωή του ο Πρόεδρος του Σωματείου Εργαζομένων του Γενικού Νοσοκομείου «Άγιος Δημήτριος» Θεσσαλονίκης Δημήτρης Μαυρόπουλος.
Πρόλαβε όμως να δει το συνδικαλιστικό του όνειρο να γίνεται πραγματικότητα. Ο ξενώνας του Νοσοκομείου για συνοδούς βαρέων πασχόντων ασθενών. Οι αγώνες του για την αυτονομία και αναβάθμιση του Νοσοκομείου «Άγιος Δημήτριος» πρωτοπόροι και δυναμικοί.
Η παρακαταθήκη του θα μας οδηγεί. Δεν θα σε ξεχάσουμε.
Συλλυπητήρια στους συναδέλφους και τους οικείους τους”.
![](https://nosokomio.gr/wp-content/uploads/2021/01/μαυρ-2.jpg)