Συναγερμός στα Ιωάννινα: Στα 269 τα ενεργά κρούσματα κορωνοϊού

Σύμφωνα με τα στοιχεία που ανακοίνωσε στο δημοτικό συμβούλιο της Δευτέρας, ο Δήμαρχος Ιωαννίνων, Μωυσή Ελισάφ, τα ενεργά κρούσματα στα όρια του Δήμου Ιωαννιτών ανέρχονται στα 269.

«Στην περιοχή μας είμαστε στη χειρότερη φάση από την έναρξη της πανδημίας», τόνισε ο κ. Ελισάφ.

Από αυτά τα 208 αναρρώνουν στα σπίτια τους ενώ τα 61 νοσηλεύονται στα νοσοκομεία.

«Υπάρχει σχετική πίεση και στα νοσηλευτικά ιδρύματα» τόνισε ο Δήμαρχος.

Ο ίδιος ανέφερε ότι στις Μονάδες Λοιμωδών του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου νοσηλεύονται 45 ασθενείς ενώ 14 είναι στις ΜΕΘ-COVID.

Στο Νοσοκομείο Χατζηκώστα νοσηλεύονται 18 ασθενείς στις Μονάδες Λοιμωδών και τρεις στη ΜΕΘ.

«Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα εντοπίζεται στην συνοικία της Νέας Ζωής, με αρκετά κρούσματα μεταξύ των Ρομά» κατέληξε ο κ. Ελισάφ για την κατάσταση με την πανδημία του κορονοϊού στα Ιωάννινα.

Πηγή: epiruspost.gr