Άδειες για τους υγειονομικούς υπαλλήλους ζητάει η ΠΟΕΔΗΝ

Επιστολή έστειλε ο πρόεδρος της ΠΟΕΔΗΝ στο υπουργείο υγείας, και συγκεκριμένα στον υπουργό Βασίλη Κικίλια και τον αναπληρωτή υπουργό Βασίλη Κοντοζαμάνη, με αφορμή τις άδειες των υγειονομικών υπαλλήλων.

Πιο συγκεκριμένα, αίτημα των μελών της ΠΟΕΔΗΝ, ζήτησαν μέσω της επιστολής τους να τεθούν σε κανονική χρήση οι άδειες των υγειονομικών υπαλλήλων που κατά την διάρκεια του δεύτερου κύματος της πανδημίας υπερέβαλαν τον εαυτό τους προκειμένου να αντιμετωπίσουν την κρίσιμη κατάσταση που επικρατούσε.

Ολόκληρη η επιστολή παρακάτω:

ΑΘΗΝΑ      20/01/2021
ΑΡ. ΠΡΩΤ.: 4006

ΠΡΟΣ: 1. ΥΠΟΥΡΓΟ ΥΓΕΙΑΣ
 κο ΒΑΣΙΛΗ ΚΙΚΙΛΙΑ
2. ΑΝ. ΥΠΟΥΡΓΟ ΥΓΕΙΑΣ
 κο ΒΑΣΙΛΗ ΚΟΝΤΟΖΑΜΑΝΗ

ΚΟΙΝ.: ΣΩΜΑΤΕΙΑ ΜΕΛΗ ΠΟΕΔΗΝ

Κύριοι Υπουργοί,
    Από τον Οκτώβριο του περασμένου έτους έχει αρθεί το δικαίωμα χρήσης κανονικής άδειας από τους εργαζόμενους στην Δημόσια Υγεία.
    Οι υγειονομικοί υπερέβαλαν εαυτόν για την αντιμετώπιση του δεύτερου κύματος της πανδημίας. Βρίσκονται νυχθημερόν στα Νοσοκομεία εξαντλημένοι, κουρασμένοι.
    Ως εκ τούτω επειδή η υγειονομική κατάσταση της χώρας το επιτρέπει σε αυτή τη φάση με ευθύνη των Διοικήσεων των Νοσοκομείων και των άλλων Μονάδων θα πρέπει να επιτραπεί η χρήση κανονικής άδειας των υγειονομικών υπαλλήλων.

ΓΙΑ ΤΗΝ Ε.Ε. ΤΗΣ ΠΟΕΔΗΝ
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ            Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ