Αισιοδοξία για την υγεία της εγκύου στην Κρήτη που είχε προσβληθεί από κορωνοϊό

Βελτιωμένη εμφανίζεται η κατάσταση της υγείας της 36χρονης εγκύου, που εδώ και λίγες μέρες παραμένει διασωληνωμένη στη ΜΕΘ κορονοϊού στο Βενιζέλειο Νοσοκομείο Ηρακλείο με βαριά αναπνευστική ανεπάρκεια.

Η έγκυος που διανύει την 26η εβδομάδα της κύησης προσβλήθηκε από τον κορονοϊό και οι γιατροί έκριναν αναγκαία την εισαγωγή της στην εντατική, χαρακτηρίζοντας την κατάσταση κρίσιμη. Άμεσα κρίθηκε αναγκαία η διασωλήνωσή της.

Όπως αναφέρει το Cretalive, η κατάσταση της υγείας της είναι καλύτερη με τον διοικητή του Βενιζελείου Νοσοκομείου Ηρακλείου, Κώστα Τερζάκη να σημειώνει πως έχουν ήδη ξεκινήσει προσπάθειες μείωσης του χορηγούμενου οξυγόνου, διαδικασία στην οποία ανταποκρίνεται θετικά.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως οι γιατροί παρακολουθούν καθημερινά και το έμβρυο με υπερηχογραφήματα και όπως διαπιστώνουν η καρδιά του λειτουργεί κανονικά και η ανάπτυξη του εξελίσσεται ομαλά.