Αισιοδοξία στην Ελλάδα από τους επιδημιολογικούς δείκτες – Εκεί προβληματίζονται οι ειδικοί

Το ζητούμενο για τη χώρα μας είναι η αποκλιμάκωση της πανδημίας του κορονοϊού και φαίνεται πως ανοίγει σιγά σιγά ο δρόμος.

Οι εισαγωγές στα νοσοκομεία και οι διασωληνωμένοι συνεχώς μειώνονται, ενώ και ο δείκτης θετικότητας παραμένει σε χαμηλά επίπεδα. Τα νοσοκομεία, λοιπόν της Αττικής και της Θεσσαλονίκης αρχίζουν να παίρνουν ανάσα, με τους ασθενείς με κορονοϊό που χρειάζονται νοσηλεία να έχουν υποχωρήσει αισθητά την τελευταία εβδομάδα. Οι διασωληνωμένοι χθες, Παρασκευή, ήταν 617 και σε ένα 24ωρο μειώθηκαν στους 586.

Παράλληλα, ο δείκτης θετικότητας για άλλη μια μέρα είναι κάτω από το όριο συναγερμού, καθώς βρίσκεται στο 2,73. Να σημειωθεί ότι το όριο των ειδικών είναι το 4. Σημαντική είναι και η βοήθεια από τους εμβολιασμούς που συνεχίζονται σε όλη τη χώρα με ταχείς ρυθμούς, προκειμένου να έρθει η πολυπόθητη ανοσία στον πληθυσμό.

Πού υπάρχει αύξηση

Η χαλάρωση, πάντως, απαγορεύεται δια ροπάλου κάτι το οποίο αποδεικνύεται και από τα στοιχεία της τηλεόρασης του ΣΚΑΪ… Μπορεί, λοιπόν, την εβδομάδα 17-21 Μαΐου πανελλαδικά τα κρούσματα να μειώθηκαν από τα 19.956 σε 19.542, στην Περιφέρεια Αττικής, οι μολύνσεις αυξήθηκαν από 9.327 σε 9.540, την ώρα που η κατάσταση στον Πειραιά είναι οριακή, καθώς από τα 1.194 τα κρούσματα ανέβηκαν στα 1.200.

Στην Κεντρική Κέρκυρα τα κρούσματα μέσα σε πέντε ημέρες από τα 161 έφτασαν στα 185 και στο Κιλκίς από τα 60 ανέβηκαν στα 74.

Στον δήμο Κορίνθου οι μολύνσεις από τις 98 άγγιξαν τις 115 και στην Μυτιλήνη από τις 87 πήγαν στις 100.

Στον δήμο Βόλου την περασμένη Δευτέρα καταγράφηκαν 376 κρούσματα και την Παρασκευή  έφτασαν τα 389, ενώ στον δήμο Ρεθύμνου από τα 63 ανέβηκαν στα 76.

Τα μηνύματα που έρχονται από τον Δήμο της Αθήνας αφήνουν μια χαραμάδα αισιοδοξίας, αφού υπήρξε μείωση από τα 2.275 κρούσματα στις 17 Μαΐου, χθες περιορίστηκαν στα 2.040 και στον Πειραιά από τα 792 έπεσαν στα 770.