Αποσωληνώθηκε ο 17χρονος που νοσηλευόταν στη ΜΕΘ του Ερυθρού Σταυρού

Μήνυμα ελπίδας στέλνει ο 17χρονος που νοσηλευόταν στη ΜΕΘ του νοσοκομείου «Ερυθρός Σταυρός», καθώς σήμερα το πρωί αποσωληνώθηκε.

Όπως είπε στον ΑΝΤ1 το πρωί της Πέμπτης, η διοικήτρια του νοσοκομείου, Ελπίδα Ταβιανάτου, το παιδί «είναι πολύ καλύτερα αποσωληνώθηκε και παίρνει την πορεία προς το θάλαμο, σήμερα ή αύριο». Σύμφωνα με πληροφορίες, ο έφηβος είχε εισαχθεί την περασμένη εβδομάδα στο νοσοκομείο – υπενθυμίζεται ότι είναι αποκλειστικα για νοσηλεία ασθενών με Covid-19- και παρέμεινε για λίγες ημέρες σε απλή κλινική.

Σημειώνεται ότι προχθές η κατάστασή του επιδεινώθηκε και κρίθηκε αναγκαίο να διασωληνωθεί σε κλίνη ΜΕΘ, καθώς παρατηρήθηκαν σημαντικές αλλοιώσεις στους πνεύμονές του.

Σύμφωνα με πληροφορίες κανένα μέλος της οικογένειάς του δεν έχει εμβολιαστεί, ενώ παραμένει ακόμα άγνωστο εάν κάποιος από την οικογένεια του έχει νοσήσει με κορωνοϊό.