«Γίνε η φωνή μας»! Τη βοήθεια της Ζωής Κωνσταντοπούλου, για να αναδειχθούν τα προβλήματα του ΕΣΥ, ζήτησαν οι απελπισμένοι ασθενείς στο Γενικό Νοσοκομείο Νίκαιας

Την ελπίδα στο πρόσωπο της Ζωής Κωνσταντοπούλου είδαν γιατροί και ασθενείς στο Γενικό Νοσοκομείο Νικαίας. Η Πρόεδρος της Πλεύσης Ελευθερίας επισκέφτηκε την Τετάρτη 10 Ιουλίου το μεγαλύτερο νοσοκομείο του Πειραιά, αλλά και της Δυτικής Αττικής. Το αποκαλούμενο και «Νταχάου της υγείας» από πολλούς εργαζόμενους εξ αιτίας των συνθηκών που επικρατούν σε καθημερινή βάση εξ αιτίας της απαξίωσης του ΕΣΥ.Η Ζωή Κωνσταντοπούλου μίλησε με γιατρούς, αλλά και ασθενείς. Με τους τελευταίους να ζητούν τη βοήθεια της, για να βελτιωθούν οι συνθήκες στο Γενικό Νοσοκομείο Νικαίας, αλλά και συνολικά στο ΕΣΥ.«Εδώ στο Γενικό Νοσοκομείο της Νίκαιας οι γιατροί δίνουν μάχη με την έλλειψη κλινών, με την έλλειψη προσωπικού, με την έλλειψη χρηματοδότησης. Δίνουν καθημερινή μάχη για τη ζωή των ασθενών. Μάχη δίνει όλο το προσωπικό, που είναι όμως τραγικά, τραγικά ελλειμματικό.Υπάρχουνε γιατροί που δεν έχουν πάρει άδεια από το 2021. Υπάρχουν εργαζόμενοι που εργάζονται χωρίς ωράρια και μέσα σε αυτή τη συνθήκη οι ασθενείς νοσηλεύονται σε εξαθλιωμένες συνθήκες. Τέσσερις σε θάλαμο που προορίζεται για έναν, 11 σε θάλαμο όλοι μαζί. Οι συγγενείς σε απόγνωση και μία πολιτεία η οποία κομπάζει ότι φτιάχνει τη δημόσια υγεία.Οι συνθήκες που αντίκρισα είναι συνθήκες χειρότερες από αυτές του πολέμου. Στον πόλεμο τουλάχιστον υπάρχει άλλου είδους αλληλεγγύη και οργάνωση από πλευράς πολιτείας. Οι συνθήκες που αντίκρισα προσβάλλουν κάθε έννοια αξιοπρέπειας του ασθενούς, του ιατρού, του νοσηλευτή, του εργαζομένου. Προσβάλλουν κάθε έννοια ανθρωπιάς», δήλωσε η Ζωή Κωνσταντοπούλου για όσα διαπίστωσε στο μεγαλύτερο νοσοκομείο του Πειραιά και έπειτα ανέφερε όσα είπε η ίδια σε εργαζομένους και ασθενείς.«Οι επόμενες κινήσεις της Πλεύσης Ελευθερίας θα είναι η δημοσιοποίηση όλων των στοιχείων που μας γνωστοποίησαν οι γιατροί, οι ασθενείς, οι νοσηλευτές, οι συγγενείς των ασθενών. Όλων εκείνων των στοιχείων που εκθέτουν μία διακυβέρνηση, αλλά και  πολλά έτη διακυβερνήσεις υποβάθμισης της δημόσιας υγείας. Είμαι εδώ, είμαστε εδώ, η Πλεύση Ελευθερίας είναι εδώ, γιατί η δημόσια υγεία είναι κορυφαίας σημασίας αγαθό για όλους. Δεν είναι για τους πλούσιους, δεν είναι για τους λίγους, είναι για όλους τους ανθρώπους. Και πρώτα απ’ όλα η πολιτεία πρέπει να την εγγυάται για τους φτωχούς ανθρώπους», δεσμεύτηκε η Πρόεδρος της Πλεύσης Ελευθερίας, η μοναδική πολιτική αρχηγός που επισκέπτεται τις δημόσιες νοσηλευτικές δομές, τις οποίες απαξιώνουν η κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας γενικότερα, αλλά και ο υπουργός Υγείας, Άδωνις Γεωργιάδης ειδικότερα.