Γ.Γεννηματάς: Πρωτοποριακή επέμβαση σε παιδί 2 ετών

Πρωτοποριακή επέμβαση ακόμη και για τα διεθνή δεδομένα διενεργήθηκε σε παιδάκι 2 ετών στο Νοσοκομείο «Γ.Γεννηματάς».
Την είδηση έκανε γνωστή με ανάρτησή του στα social media ο υπουργός Υγείας Άδωνις Γεωργιάδης.
«Παιδάκι 2 χρόνων που παραθέριζε στη χώρα μας, σώθηκε χάρη στην Επιστημονική επάρκεια και ικανότητα των ιατρών του Εθνικού Συστήματος Υγείας. Η Επεμβατική πράξη που διενεργήθηκε στο Νοσοκομείο “Γ.Γεννηματας” είναι πρωτοποριακή ακόμη και για τα διεθνή δεδομένα», ανέφερε ο υπουργός.

Η επέμβαση διενεργήθηκε από τον επεμβατικό ακτινολόγο του νοσοκομείου «Γ.Γεννηματάς», Νικόλαο Πτώχη.
Το παιδί 2 ετών, από την Ελβετία, τραυματίστηκε βαριά στην κοιλιακή χώρα, στη διάρκεια των διακοπών του στην Κέρκυρα. Υπέστη διαχωρισμό στην αορτή, ρήξη του ήπατος και ρήξη σπληνός. Το παιδί διακομίστηκε αρχικά στο Παίδων, όπου οι γιατροί το σταθεροποίησαν και στη συνέχεια μεταφέρθηκε στο «Γ.Γεννηματάς».
Η επέμβαση που έγινε προχθές, διήρκησε περίπου 3,5 ώρες. Ήταν ένα δύσκολο και περίπλοκο περιστατικό, το οποίο απαιτούσε τη συνεργασία πολλών και διαφορετικών ιατρικών ειδικοτήτων. Το παιδί αυτή τη στιγμή αναρρώνει στο Νοσοκομείο Παίδων.

Πηγή: oloygeia.gr