Διοικητής νοσοκομείου δίπλα σε γιατρούς και ασθενείς

Κατά καιρούς ασκείται έντονη κριτική στο Εθνικό Σύστημα Υγείας είτε συνολικά είτε για ένα από τα τμήματά του. Καλό, όμως, θα ‘ναι να αναδεικνύονται και τα θετικά. Να προβάλλονται άνθρωποι που σέβονται τον ρόλο τους και τιμούν την ιδιότητά τους. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί ο διοικητής του Γενικού Κρατικού Νοσοκομείου Νικαίας, Αναστάσιος Μήτογλου. Ασθενείς που χρειάστηκαν την περασμένη Τρίτη 24 Ιανουαρίου ιατρική φροντίδα και επισκέφτηκαν τη μεγαλύτερη νοσηλευτική δομή του Πειραιά είδαν έναν άνθρωπο να μπαίνει σε κάθε εξωτερικό ιατρείο για να ελέγξει προσωπικά την κατάσταση που επικρατούσε κατά τη διάρκεια της εφημερίδας. Μιλούσε με τους αρρώστους, με τους συνοδούς τους και γενικά έδειχνε προσωπικό και ειλικρινές ενδιαφέρον, όπως μας μετέφεραν αυτόπτες μάρτυρες.