Εικόνες καταστροφής από τη φωτιά στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, δύο παιδιά ανάμεσα στους 11 τραυματίες

Δύο αγόρια ηλικίας 4 και 12 ετών διακομίστηκαν στο νοσοκομείο μετά τη μεγάλη φωτιά που εκδηλώθηκε σε πολυώροφο εγκαταλελειμμένο κτήριο, στην οδό Εγνατία, στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.

Τα δύο παιδιά μεταφέρθηκαν στο «Ιπποκράτειο» της Θεσσαλονίκης, με ήπια αναπνευστική δυσχέρεια, και η κατάσταση της υγείας τους δεν εμπνέει ανησυχία.

Συνολικά, μετά την πυρκαγιά, από παρακείμενα κτίρια απεγκλωβίστηκαν 44 άτομα.

Έντεκα από αυτά μεταφέρθηκαν σε νοσοκομεία της πόλης. Δύο εξ αυτών νοσηλεύονται διασωληνωμένα στο νοσοκομείο «Παπανικολάου».

Στάχτη και αποκαΐδια άφησε πίσω της η φωτιά που ξέσπασε το μεσημέρι της Παρασκευής στον πρώτο όροφο του κτηρίου στην οδό Εγνατία, στο κέντρο της πόλης.

Κουφώματα, κλιματιστικά και οτιδήποτε άλλο υπήρχε εντός του χώρου έλιωσε από το υψηλό θερμικό φορτίο.

Υπενθυμίζεται ότι λόγω της φωτιάς χρειάστηκε να εκκενωθούν δυο παρακείμενα κτήρια.

Δείτε φωτογραφίες και βίντεο του Thestival από το σημείο από όπου ξεκίνησε η φωτιά:

fotia
fotia.2