Εκτάκτως στο νοσοκομείο ο Πρίγκιπας Φίλιππος

Ο Πρίγκιπας Φίλιππος, σύζυγος της Βασίλισσας Ελισάβετ, εισήχθη μετά από εντολή των γιατρών, εκτάκτως στο νοσοκομείο.

Ο 99χρονος Πρίγκιπας Φίλιππος εισήχθη εκτάκτως στο νοσοκομείο, σύμφωνα με ανακοίνωση που εξέδωσε το Παλάτι του Μπάκιγχαμ.

Ο σύζυγος της Βασίλισσας Ελισάβετ πρόκειται να μείνει αρκετό καιρό στο νοσοκομείο για να παρακολουθήσουν οι γιατροί την υγεία του.

Ο 99χρονος Πρίγκιπας δεν αισθάνθηκε καλά την Τρίτη (16/2) και εισήχθη στο Νοσοκομείο Βασιλιάς Εδουάρδος ο 7ος το βράδυ της ίδιας ημέρας αναφέρει η ανακοίνωση από το Παλάτι.

Σημειώνεται, ότι ο γιατρός του έκανε σύσταση, ώστε ο Πρίγκιπας Φίλιππος να εισαχθεί εκτάκτως στο νοσοκομείο.

Ακολουθεί η ανακοίνωση από το Παλάτι του Μπάκιγχαμ:

«Η Αυτού εξοχότης του Δούκας του Εδιμβούργου διακομίστηκε στο νοσοκομείο Βασιλιάς Εδουάρδος ο Η’ στο Λονδίνο, την Τρίτη το απόγευμα. Η εισαγωγή του Δούκα ήταν προληπτικό μέτρο με τη συμβουλή του γιατρού του Εξοχότατου, έπειτα από μια αδιαθεσία. Ο Δούκας αναμένεται να παραμείνει στο νοσοκομείο για λίγες ημέρες για παρατήρηση και ξεκούραση».