Εφημερία στο Κέντρο Υγείας Μήλου χωρίς παιδίατρο, καρδιολόγο, ακτινοδιαγνώστη, οδηγό και πλήρωμα ασθενοφόρου

Γράφει η Βασιλική Πολύζου

“Μεγάλο ασθενή”, χαρακτηρίζει η εφημερίδα “Τα Νέα” το Εθνικό Σύστημα Υγείας και ελάχιστες ώρες από τον σχεδιασμό του πρωτοσέλιδου της 22ας Αυγούστου, μία επιστολή από τη Μήλο επιβεβαιώνει πλήρως την κατάρρευση του ΕΣΥ. Αποστολέας είναι ο Διευθυντής ΕΣΥ Γενικής Ιατρικής, Ηλίας Αποστολόπουλος και παραλήπτες τον δήμο Μήλου, την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου, τη 2η Υγειονομική Περιφέρεια, τον Ιατρικό Σύλλογο Κυκλάδων και την Ομοσπονδία Ενώσεων Νοσοκομειακών Γιατρών Ελλάδας (Ο.Ε.Ν.Γ.Ε.).

«Σας ενημερώνω ότι σήμερα 21/08/2024 εφημερεύω στο ΚΥ χωρίς: παιδίατρο, καρδιολόγο, ακτινοδιαγνώστη, οδηγό και πλήρωμα ασθενοφόρου.

Σ’ ένα νησί 80 ναυτικά μίλια μακριά από το νοσοκομείο, εν μέσω τουριστικής περιόδου, είναι αδύνατη η αντιμετώπιση επειγόντων περιστατικών από έναν ιατρό και μία νοσοκόμα.

Επιφυλάσσομαι για τη νομική και αστική μου κάλυψη», έγραψε με πρόδηλη την απόγνωσή του ο Ηλίας Αποστολόπουλος. Κατά τα άλλα, ο Υπουργός Υγείας, Άδωνις Γεωργιάδης δίνει λύσεις, όπου οι άλλοι βλέπουν μόνο προβλήματα.