Ζάκυνθος: Στην Αθήνα ο 10χρονος που ακρωτηριάστηκε – «Μάχη» των γιατρών να κρατηθεί στη ζωή

Αερογέφυρα ανάμεσα σε Ζάκυνθο και Αθήνα για να σωθεί ο 10χρονος που τραυματίστηκε βαρύτατα. Το αγόρι ακρωτηριάστηκε, νωρίτερα, από αγροτικό μηχάνημα σε χωράφι στο νησί.

Το 10χρονο αγόρι από τη Ζάκυνθο μεταφέρθηκε με C-130 σε νοσοκομείο της Αθήνας όπου και νοσηλεύεται. Το μικρό παιδί βρισκόταν σε χωράφι μαζί με τον πατέρα του που εκτελούσε αγροτικές εργασίες. Καθώς το τρακτέρ ήταν σε λειτουργία και δούλευε η φρέζα, το άτυχο αγόρι έβαλε το χέρι του, με αποτέλεσμα ο άξονας να τραυματιστεί βαρύτατα!

Με μεγάλη αιμορραγία το παιδί μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο Ζακύνθου και υποβλήθηκε σε χειρουργική επέμβαση. Παρά τις υπεράνθρωπες προσπάθειες των γιατρών, δεν κατάφεραν να σώσουν το χέρι, το οποίο σύμφωνα με πληροφορίες έχει ακρωτηριαστεί από τον ώμο.

πηγή: ΑΠΕ – ΜΠΕ