Ηράκλειο: Νεκρός ο οδηγός που υπέστη ανακοπή

Δεν κατάφερε να κρατηθεί στην ζωή ο 53χρονος οδηγός φορτηγού που υπέστη ανακοπή χθες το βράδυ λίγο πριν μπει στο πλοίο της γραμμής.

Ο 53χρονος εντοπίστηκε χωρίς τις αισθήσεις του μέσα στο φορτηγό του, κατά τη διάρκεια φόρτωσης των οχημάτων στο πλοίο.

Άμεσα κινητοποιήθηκε το ΕΚΑΒ και ο οδηγός μεταφέρθηκε διασωληνωμένος στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ηρακλείου, ωστόσο παρά τις υπεράνθρωπες προσπάθειες των διασωστών αλλά και τον γιατρών δεν μπόρεσε να κρατηθεί στη ζωή.

Στην ανακοίνωση του λιμενικού αναφέρεται:

«Ενημερώθηκε, βραδινές ώρες χθες, η Λιμενική Αρχή Ηρακλείου, πριν τον απόπλου Ε/Γ-Ο/Γ πλοίου για εκτέλεση του προγραμματισμένου δρομολογίου του, ότι 53χρονος ημεδαπός εντοπίστηκε εντός Ι/Χ-Φ/Γ οχήματος στη θέση του οδηγού χωρίς τις αισθήσεις του, ενώ βρισκόταν στο χώρο αναμονής των προς φόρτωση οχημάτων στο εν λόγω πλοίο.

Ο 53χρονος παρελήφθη από ασθενοφόρο όχημα του ΕΚΑΒ και μεταφέρθηκε στο Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο Ηρακλείου
“ΠΑ.Γ.Ν.Η.”, όπου διαπιστώθηκε ο θάνατός του.

Από Κεντρικό Λιμεναρχείο Ηρακλείου που διενεργεί την προανάκριση, παραγγέλθηκε η διενέργεια νεκροψίας – νεκροτομής».