Η μισή απάντηση της Μίνας Γκάγκα για τους ασθενείς εκτός ΜΕΘ

Ερώτηση από την εφημερίδα «Το Βήμα της Κυριακής» δέχθηκε η Μίνα Γκάγκα για όσα καταγγέλλονται ότι υπάρχουν διασωληνωμένοι ασθενείς με κορωνοϊό που νοσηλεύονται εκτός ΜΕΘ. Η αναπληρώτρια υπουργός Υγείας έδειξε διάθεση να στρογγυλέψει τις γωνίες.

«Η διαδικασία της διασωλήνωσης και εισαγωγής στη ΜΕΘ είναι συγκεκριμένη και διέπεται από οδηγίες και κριτήρια που έχουν θεσπίσει οι διεθνείς επιστημονικές εταιρείες. Υπάρχουν περιπτώσεις που αντενδείκνυται η διασωλήνωση. Όποτε χρειάζεται διασωλήνωση, ο διασωληνωμένος ασθενής μεταφέρεται σε ΜΕΘ, υπό ορισμένες συνθήκες και προϋποθέσεις και ανάλογα με την πάθησή του. Αν είναι κατειλημμένες οι κλίνες ΜΕΘ στο νοσοκομείο όπου βρίσκεται, μεταφέρεται μέσω του ΕΚΑΒ σε άλλη διαθέσιμη μονάδα. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που η μεταφορά κρίνεται επικίνδυνη ή επισφαλής για τον ασθενή. Στη διάθεση των δημόσιων νοσοκομείων της χώρας σήμερα βρίσκονται 1.277 κλίνες εντατικής θεραπείας. Όλες οι κλίνες πληρούν τις διεθνείς προδιαγραφές και έχουν εγκριθεί από τις τεχνικές υπηρεσίες, ενώ λειτουργούν σύμφωνα με τα διεθνή επιστημονικά στάνταρντ», είπε η Μίνα Γκάγκα, δίχως να διευκρινίσει τι γίνεται εάν δεν υπάρχουν κλίνες ΜΕΘ σε ένα νοσοκομείο και παράλληλα απαγορεύεται η μεταφορά του ασθενούς σε άλλη υγειονομική δομή. Τι συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση; Μάς άφησε με την απορία η αναπληρώτρια υπουργός Υγείας.