Θετικά δυο βρέφη στον κορωνοϊό: Το ένα διασωληνωμένο στο «Αγλαΐα Κυριακού»

Δυο βρέφη βρέθηκαν θετικά στον κορωνοϊό το ένα 25 ημερών και το άλλο 22 ημερών στην Αθήνα και στην Πάτρα.

Σοβαρότερη είναι η κατάσταση του βρέφους 25 ημερών, που νοσηλεύεται ήδη από την περασμένη Παρασκευή (19/02) στο νοσοκομείο Παίδων «Αγλαΐα Κυριακού». Το μωρό εισήχθη στο νοσοκομείο με σοβαρή αναπνευστική δυσχέρεια.

Οι γιατροί την ίδια ημέρα έκριναν ότι έπρεπε να διασωληνωθεί και γι’ αυτό αποφάσισαν την εισαγωγή του στη ΜΕΘ όπου και παραμένει μέχρι και σήμερα.

Σύμφωνα με το OPEN το παιδί είναι Ρομά και οι γονείς του είναι θετικοί στον κορονοϊό.

Το βρέφος των 22 ημερών εισήχθη στο Καραμανδάνειο νοσοκομείο της Πάτρας με πυρετό.

Οι γιατροί έκριναν σημαντική τη μεταφορά του στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο του Ρίου, όπου και νοσηλεύεται στην Παιδιατρική Κλινική.

Σύμφωνα με πληροφορίες το βρέφος είναι σε καλή κατάσταση χωρίς πυρετό, ενώ οι γονείς του βρέθηκαν θετικοί στον κορωνοϊό.