Καπραβέλος: «Η Δέλτα σαρώνει στα νοσοκομεία»

«Ο ιός δεν αστειεύεται», τόνισε ο Νίκος Καπραβέλος, συντονιστής διευθυντής Β’ ΜΕΘ Παπανικολάου, σε μια περίοδο που ο αριθμός νεκρών είναι υψηλός στη χώρα μας.

«Δεν έχουμε ξαναδεί τόσο θανατηφόρο ιογενή λοίμωξη. Περίπου 7 – 8 ασθενείς μου έχουν καταστροφή του πνεύμονα ασυμβίβαστη με τη ζωή. Ο ιός δεν αστειεύεται», είπε, μιλώντας στο Mega o συντονιστής διευθυντής Β’ ΜΕΘ Παπανικολάου.

Όσον αφορά στους θανάτους που παραμένουν σε υψηλά επίπεδα, ο κ. Καπραβέλος τόνισε ότι αυτοί οφείλονται στη μετάλλαξη Δέλτα.

«Οι θάνατοι είναι υψηλοί στη χώρα. Είναι σημείο που προσβάλει όλο το σύστημα υγείας και τη χώρα ολόκληρη. Η Δέλτα σαρώνει στα νοσοκομεία, είναι μετάλλαξη που δεν αστειεύεται, έχει δώσει τραγικά αποτελέσματα. Σε άλλες χώρες το έχουν αντιμετωπίσει, δυστυχώς η Ελλάδα δεν κατάφερε να το αντιμετωπίσει», πρόεσθεσε ο συντονιστής διευθυντής Β’ ΜΕΘ Παπανικολάου.

Σύμφωνα με τον γιατρό, τρεις είναι οι παράγοντες οδηγούν σε υψηλούς θανάτους είναι οι εξής:

– Η νοσηρότητα του ιού

– Το ποσοστό εμβολιαστικές κάλυψης

– Οι δυνατότητες του συστήματος υγείας