Καταγγελίες ΠΟΕΔΗΝ για την κατάσταση των νοσοκομείων στην Μακεδονία

ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ.

ΑΡΓΕΙ Η ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΗΤΑ.

ΓΙΝΟΝΤΑΙ  ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΑ  ΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΔΙΟΙΚΗΤΗ.  ΧΩΡΙΣ  ΑΝΑΡΤΗΜΕΝΕΣ ΛΙΣΤΕΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΩΝ.

ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΙΣΕΣ  ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΕΣ ΑΙΘΟΥΣΕΣ.

….ΜΕΓΑΛΗ ΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΤΙΚΗΣ ΚΙΝΗΣΗΣ  ΠΑΡΑ ΤΑ 150 ΕΥΡΩ.

Σήμερα επισκέφθηκα νοσοκομεία Κεντρικής Μακεδονίας. Η επιστροφή στη κανονικότατα παρά τους ελάχιστους ασθενείς με κορωνοιο που νοσηλεύονται καθηστερεί.

ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΑ.

Ξεκίνησαν τα τακτικά χειρουργία χωρίς επικαιροποιημένες και αναρτημένες λίστες  χειρουργείων όπως ορίζει ο νόμος. Όποιος θέλει να χειρουργηθεί θα πρέπει να εξασφαλίσει την “υπογραφή” Διοικητή.  Σαν να πρόκειται για πολιτικό ρουσφέτι αφού λίστες δεν αναρτώνται.

Περιμένουν ασθενείς δύο χρόνια και δεν γνωρίζουν πότε πρόκειται να χειρουργηθούν.

Στο ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ λειτουργούν  3  αίθουσες από  9 που λειτουργούσαν προ κορωνοιου.

Στο ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ λειτουργούν 3 αίθουσες από τις 8.

Στο ΑΧΕΠΑ 3 αίθουσες από τις 10. Τα χειρουργεία γίνονται με υπογραφή διοικητή.

Στο ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ λειτουργούν 5 αίθουσες  από  10.

Στο ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ λειτουργούν 5 αίθουσες  από 14.

Οι λόγοι που δεν λειτουργούν είναι.

. Έλλειψη προσωπικού ειδικά γιατρών αναισθησιολόγων.

. Έλλειψη ΜΕΘ για σοβαρά χειρουργεία.

..  Καθυστέρηση στην απόδεσμευσή τους  από  τη χρήση τους για περιστατικά κορωνοιου.

Όποιος ασθενής δεν έχει χρήματα για τον ιδιωτικό τομέα  κινδυνεύει αφού δεν ξέρει πότε θα χειρουργηθεί ευρισκόμενος στην αναμονή άνω από δύο χρόνια.

ΤΑΚΤΙΚΑ ΙΑΤΡΕΙΑ.

Τα τακτικά ιατρεία υπολειτουργούν και οι πολίτες δεν μπορούν να κλείσουν ραντεβού  προκειμένου να  διαγνώσουν το πρόβλημα της υγείας τους, να εγγραφούν σε λίστα για χειρουργείο  εάν χρειάζεται.

Σε πολλά νοσοκομεία στους χώρους των τακτικών ιατρείων  λειτουργούν τα εμβολιαστικά κέντρα. Τα εμβολιαστικά κέντρα πρέπει να  φύγουν από τα νοσοκομεία και τους  εμβολιασμούς  να τους αναλάβουν   οι πρωτοβάθμιες μονάδες υγείας.

ΕΜΒΟΛΙΑΣΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ. ΠΤΩΣΗ ΣΤΟΥΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΥΣ.

Παρουσιάζεται στα εμβολιαστικά κέντρα  μεγάλη πτώση της εμβολιαστικής κίνησης για πρώτη δόση, παρά τα 150 ευρώ ως μπόνους εμβολιασμού  που σχολιάζοντας πολύ αρνητικά.

Παρ ότι η εμβολιαστική κάλυψη του πληθυσμού  είναι 30 % με 40% η πτώση σε νέους εμβολιασμούς είναι πολύ μεγάλη. Εως και 50% ημερησίως.

Επισκέφθηκα το ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ στη ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ.

Λειτουργεί  καταπληκτικό εμβολιαστικό κέντρο

με όλα τα εμβόλια.

Τους προηγούμενους μήνες έκαναν 250 με 270  εμβολιασμούς την ημέρα και τον Ιούλιο πέφτουν στους 120  με 130 εμβολιασμούς την ημέρα. Οι νέοι εμβολιασμοί είναι περί τα 40 με 50 άτομα.

Να αναζητηθούν τρόποι με πειθώ, επιχειρήματα να πεισθεί ο κόσμος να εμβολιασθεί.