Κορονοϊός: Δύσκολη η κατάσταση στο Κρατικό Νίκαιας

Μεγάλη πίεση, τόνισε ότι δέχεται το κρατικό Νίκαιας η Μαίρη Αγρογιαννή, Παθολόγος στο Γενικό Κρατικό Νοσοκομείο της Νίκαιας, μιλώντας στον ANT1.

Η κ. Αγρογιαννή τόνισε πως λίγο πριν ξεκινήσει η εφημερία, υπάρχουν ελάχιστες άδειες κλίνες στην κλινική Covid-19, λέγοντας ότι μόνο 7 κρεβάτια από τα συνολικά 35 της κλινικής είναι κενά και ότι πολλοί ασθενείς νοσηλεύονται σε ράντζα.

Σημείωσε ότι «η όποια βελτίωση στον αριθμό των κρουσμάτων ακόμη δεν έχει «φανεί» στις εισαγωγές ασθενών στα νοσοκομεία της Αττικής, αναφέροντας ότι υπάρχουν και αρκετοί ασθενείς που είναι διασωληνωμένοι εκτός των ΜΕΘ,θέμα για το οποίο υπάρχει και προσφυγή στην Δικαιοσύνη από πλευράς των υγειονομικών, καθώς υπάρχουν αυξημένοι κίνδυνοι για την ζωή των ανθρώπων αυτών και δεν τους παρέχεται η φροντίδα που έχουν ανάγκη. Επίσης ανέφερε, ότι θα πρέπει να υπάρξει περαιτέρω εκμετάλλευση από το Κράτος των δυνατοτήτων των ιδιωτικών θεραπευτηρίων.