Κορωνοϊός: Ασφυκτιούν οι ΜΕΘ σε έξι νοσοκομεία της Αττικής – Η ανακοίνωση της ΠΟΕΔΗΝ

«Καμπανάκι» για τις αντοχές του ΕΣΥ στην Αττική κρούει η ΠΟΕΔΗΝ, με τον πρόεδρο της να προειδοποιεί την Πέμπτη πως «σε λίγες μέρες δε θα έχουμε διαθέσιμες ΜΕΘ» για την Covid-19, κρίνοντας από το μεγάλο αριθμό εισαγωγών στα νοσοκομεία.

«Οι κλίνες ΜΕΘ για κορονοϊό που λειτουργούσαν μέχρι χθες στα Νοσοκομεία της Αττικής ήταν 217. Στο Αττικό με μετακινήσεις προσωπικού είναι από σήμερα διαθέσιμη ως ΜΕΘ κορονοϊού, η καρδιοχειρουργική μονάδα 10 κλινών. Και από το Θριάσιο μεταφέρονται αυτή την ώρα 2 διασωληνωμένα γενικά περιστατικά σε άλλες ΜΕΘ νοσοκομείων. Οι 8 κλίνες γενικής ΜΕΘ θα μειωθούν σε 6. Θα μεταφερθούν από εκεί γιατροί, νοσηλευτές και αναπνευστήρες για να λειτουργήσουν 2 επιπλέον κλίνες ΜΕΘ για την Covid-19», δήλωσε ο κ. Μιχάλης Γιαννάκος.

Κατά τα παραπάνω, το σύνολο των διαθέσιμων κλινών Covid – ΜΕΘ είναι 229. «Η κατάσταση όμως ημέρα με την ημέρα ζορίζει», όπως λέει, και τα κενά κρεβάτια εντατικής για τον ιό είναι μόλις «28, συν δύο που ετοιμάζονται».

Αναλυτικά, η εικόνα των ΜΕΘ για κορονοϊό στο λεκανοπέδιο είναι η ακόλουθη, σύμφωνα με την ΠΟΕΔΗΝ:

• ΚΑΤ: 7 ασθενείς – ΓΕΜΑΤΗ.
  • ΣΙΣΜΑΝΟΓΛΕΙΟ: 14 ασθενείς – ΓΕΜΑΤΗ.
  • ΕΛΠΙΣ: 6 ασθενείς – ΓΕΜΑΤΗ.
  • ΝΙΜΙΤΣ: 4 ασθενείς – ΓΕΜΑΤΗ.
  • ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ: 11 ασθενείς – ΓΕΜΑΤΗ.
  • ΑΣΚΛΗΠΙΕΙΟ: 12 ασθενείς – ΓΕΜΑΤΗ.
  • ΘΡΙΑΣΙΟ: 11 ασθενείς. 1 κλίνη κενή και ετοιμάζονται άλλες 2.
  • ΑΤΤΙΚΟ: 20 ασθενείς. 13 κλίνες πιά κενές.
  • ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ: 35 ασθενείς 9 κλίνες κενές.
  • ΣΩΤΗΡΙΑ: 79 ασθενείς. 5 μόνο κλίνες κενές.

Την ίδια ώρα, «οι μεταφορές ασθενών με κορονοϊό από γεμάτες κλινικές νοσοκομείων σε άλλα νοσοκομεία είναι συνεχείς», όπως και οι «μεταφορές διασωληνωμένων περιστατικών προς τις ελάχιστες εναπομείναντες κενές κλίνες ΜΕΘ», προσθέτει.

Αναφορικά με τις εισαγωγές ασθενών με Covid-19 στις απλές κλίνες, ο κ. Γιαννάκος δίνει τα παρακάτω στοιχεία:

• «Χθες στο Αττικό εισήχθησαν 29 ασθενείς και συνολικά οι νοσηλευόμενοι είναι περί τους 110.
  • Το Θριάσιο Νοσοκομείο εφημερεύει σήμερα με διαθέσιμα κρεβάτια 2 στα 51. Για να βγάλει την εφημερία θα αναγκαστεί να κάνει διακομιδές ασθενών.
  • Το Νοσοκομείο Ελπίς γεμάτο με 42 ασθενείς από διακομιδές ασθενών από άλλα νοσοκομεία.
  • ΤΟ Αμαλία Φλέμινγκ έφθασε τους 100 ασθενείς.
  • ΤΟ Σωτηρία έφθασε τους 300 ασθενείς εκ των οποίων 79 στις ΜΕΘ.
  • Η Παμμακάριστος νοσηλεύει 50 ασθενείς, είναι σχεδόν γεμάτη. Οι πέντε Παθολόγοι εξέφρασαν εγγράφως κραυγή αγωνίας. Χωρίς κανένα πνευμονολόγο νοσηλεύουν περιστατικά κορονοϊού τα οποία διακομίζονται αμέσως για νοσηλεία στη Παμμακκάριστο χωρίς να έχουν σταθεροποιηθεί πριν σε πιο στελεχωμένα νοσοκομεία».