Κορωνοϊός- Νίκος Καπραβέλος: «Έχουμε δύο δύσκολους μήνες μπροστά μας»

Στον αέρα του ΣΚΑΪ βρέθηκε καλεσμένος ο Διευθυντής ΜΕΘ του νοσοκομείου «Παπανικολάου» στη Θεσσαλονίκη, Νίκος Καπραβέλος, και μίλησε για την πανδημία. Τόνισε πως το σύστημα υγείας δέχεται πολύ μεγάλες πιέσεις.

Στην συνέχεια, έχοντας την ημερομηνία 28 Φεβρουαρίου σαν ορόσημο για την άρση του lockdown, ο διευθυντής ΜΕΘ τόνισε πως με την ήδη υπάρχουσα κατάσταση δεν μπορούμε να μιλάμε για χαλάρωση των μέτρων.

«Το εμβόλιο προφυλάσσει. Είναι το όπλο μας. Είναι αυτό που θα δώσει την πολυπόθητη ανοσία και την άμυνα απέναντι στον κορονοϊό», είπε ο Διευθυντής ΜΕΘ του νοσοκομείου Παπανικολάου σχετικά με τους εμβολιασμούς.

Όσο για την πορεία της πανδημίας, εκτίμησε πως: «Σύμφωνα με όλα τα επιστημονικά στοιχεία, η πανδημία τελειώνει τέλη Μαρτίου. Μέχρι τον Απρίλιο θα έχουμε και την ανοσία. Έχουμε δύο δύσκολους μήνες μπροστά μας».

Τέλος, όσον αφορά το lockdown, ανέφερε πως θα πρέπει να διαρκέσει έως τέλος Μαρτίου, αλλά όχι ιδιαίτερα με κλειστή αγορά.