Κορωνοϊός: Πίεση στα νοσοκομεία- Μόνο 32 οι διαθέσιμες κλίνες ΜΕΘ

Δραματική είναι η πίεση που δέχονται τα νοσοκομεία στην Αττική, καθώς, πλέον οι διαθέσιμες κλίνες ΜΕΘ είναι 32 και θυμίζει σκηνικό από πόλεμο.

Για το θέμα πήρε θέση ο πρόεδρος της ΠΟΕΔΗΝ, Μιχάλης Γιαννάκος, και ανέφερε πως στονΕρυθρό Σταυρό υπάρχει μόνο μία διαθέσιμη ΜΕΘ κλίνη, ενώ στο Ασκληπιείο είναι όλες οι κλίνες ΜΕΘ κατειλημμένες και κάποιοι από τους διασωληνωμένους θα πρέπει να μεταφερθούν σε άλλο νοσοκομείο.

Στο Θριάσιο επίσης είναι όλες οι κλίνες ΜΕΘ κατειλημμένες.

Στο επίκεντρο είναι τα τρία αυτά νοσοκομεία, από όπου, όπως προαναφέρθηκε, κάποιοι από τους διασωληνωμένους θα πρέπει να μεταφερθούν σε άλλα νοσοκομεία.

Σε Τζάνειο και Νίκαια υπάρχουν απλές κλίνες, γεγονός που σημαίνει, ότι περιστατικά που χρήζουν διασωλήνωσης δεν μπορούν να εξυπηρετηθούν.