Κορωνοϊός- ΠΟΕΔΗΝ: Γέμισαν μέχρι και οι νεκροθάλαμοι- Επίταξη ιδιωτικών κλινικών ζητά η ΠΟΕΔΗΝ

Δραστική είναι η κατάσταση αυτή τη στιγμή στα νοσοκομείο με τις ΜΕΘ να είναι γεμάτες, και πλέον και οι νεκροθάλαμοι.

Χαρακτηριστικό είναι ότι γέμισε και η ΜΕΘ του νοσοκομείου ΚΑΤ και δόθηκαν σήμερα άλλες πέντε κλίνες στο νοσοκομείο. Επιπλέον, δεκάδες ασθενείς βρίσκονται εκτός ΜΕΘ. Ενδεικτικά τεσσερεις στο ΘΡΙΑΣΙΟ, έξι στη ΝΙΚΑΙΑ, δύο στον ΕΡΥΘΡΟ, δύο στο ΛΑΪΚΌ. Υπάρχουν ακόμη πολλοί  διασωληνωμένοι εκτός ΜΕΘ στα νοσοκομεία.

«Γίνεται επιλογή ασθενών. Εξυπηρετούνται διασωληνωμένοι που έχουν εγγραφεί στη λίστα αναμονής του ΕΚΑΒ σε μεταγενέστερο χρόνο.  Από τα νοσοκομεία μας λένε ότι έχουν  ακόμη πάρα πολλούς ασθενείς στο όριο της διασωλήνωσης με ενισχυμένο οξυγόνο», είπε χαρακτηρίστηκα ο πρόεδρος της ΠΟΕΔΗΝ, Μιχάλης Γιαννάκος.

Σημειώνεται ότι οι νεκροί από κορωνοϊό πλέον δεν χωράνε στους θαλάμους νεκρών.

«Πόσες φορές θα το πούμε για την επίταξη του ιδιωτικού τομέα. Ακόμη και οι ιδιωτικές κλινικές που δέχονται περιστατικά  κορωνοϊού δέχονται στρωμένους ασθενείς από τα νοσοκομεία και όχι νεοεισερχόμενους. Επίταξη των ΜΕΘ για νοσηλεία και περιστατικών κορωνοϊού» τόνισε ο κ. Γιαννάκος.

Κατάσταση ΜΕΘ Αττικής

ΑΤΤΙΚΟ 43 ΑΣΘΕΝΕΙΣ. ΓΕΜΑΤΗ.

ΘΡΙΑΣΙΟ 17 ΑΣΘΕΝΕΙΣ. ΓΕΜΑΤΗ.

ΑΣΚΛΗΠΙΕΙΟ. 12 ΑΣΘΕΝΕΙΣ. ΓΕΜΑΤΗ.

ΤΖΑΝΕΙΟ 9 ΑΣΘΕΝΕΙΣ. ΓΕΜΑΤΗ.

ΝΙΜΙΤΣ. 6 ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΓΕΜΑΤΗ

ΕΛΠΙΣ 6 ΑΣΘΕΝΕΙΣ. ΓΕΜΑΤΗ.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ. 12 ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΓΕΜΑΤΗ  ΚΑΙ  4 ΔΙΑΣΩΛΗΝΩΜΕΝΟΙ ΣΤΗ ΜΑΦ.

ΕΡΥΘΡΟΣ. 14 ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΓΕΜΑΤΗ.

ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ 16 ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΓΕΜΑΤΗ.

ΑΓΙΑ ΟΛΓΑ 9 ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΓΕΜΑΤΗ.

ΣΙΣΜΑΝΟΓΛΕΙΟ 14 ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΓΕΜΑΤΗ.

ΚΑΤ 46 ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΣΤΙΣ 51 ΚΛΙΝΕΣ.

ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ. 53 ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΣΤΙΣ 58 ΚΛΙΝΕΣ.

ΣΩΤΗΡΙΑ. 80 ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΣΤΙΣ 84 ΚΛΙΝΕΣ.

Σημειώνεται ότι στον Ευαγγελισμό και στο νοσοκομείο Σωτηρία θεωρούνται γεμάτες οι ΜΕΘ γιατί νοσηλεύονται πολλοί ασθενείς στις κλινικές που στη διάρκεια της ημέρας χρειάζονται ΜΕΘ.