Κορωνοϊός – ΠΟΕΔΗΝ: Κρίσιμη η κατάσταση στα νοσοκομεία της Αττικής

Την ασφυκτική πίεση που δέχονται τα νοσοκομεία της Αττικής εξαιτίας της πανδημίας του κορωνοϊού αποτυπώνει η ΠΟΕΔΗΝ διά του προέδρου της Μιχάλη Γιαννάκου, ο οποίος αναφέρει πως η κατάσταση είναι κρίσιμη, ενώ κάνει ειδική αναφορά σε «επισφαλή λειτουργία» του Γενικού Νοσοκομείου Δυτικής Αττικής «Η Αγία Βαρβάρα».

Αναφερόμενος στις συνθήκες που επικρατούν στα νοσηλευτικά ιδρύματα, ο κ. Γιαννάκος δηλώνει ότι στην εφημερία του Σαββάτου στο νοσοκομείο «Γεννηματάς» εισήχθησαν τα περισσότερα περιστατικά κορωνοϊού από την έναρξη της πανδημίας.

Άνοιξαν νέες κλίνες και νοσηλεύονται συνολικά 65 ασθενείς, ενώ για πρώτη φορά έπειτα από χρόνια αναπτύχθηκαν ράντζα στις παθολογικές κλινικές με γενικά περιστατικά, λόγω σύμπτυξης κλινικών, όπως δηλώνει ο ίδιος.