Κρήτη- Κορωνοϊός: Στο ΠΑΓΝΗ βρέφος 2 μηνών και νεογνό 15 ημερών

Αγωνία επικρατεί στην Κρήτη μετά την είδηση της εισαγωγής στο νοσοκομείο ΠΑΓΝΗ δύο μωρών, ενός βρέφους και ενός νεογνού μόλις 15 ημερών που βρέθηκαν θετικά στον κορωνοϊό.

Σύμφωνα με τα όσα δήλωσε ο διοικητής του ΠΑΓΝΗ στο cretapost, το 2 μηνών βρέφος που νοσηλεύεται στη Μονάδα Covid της Παιδιατρικής του ΠΑΓΝΗ εισήχθη την Πέμπτη στο νοσοκομείο, είναι καλά στην υγεία του ενώ δεν είναι γνωστό πως μπορεί να κόλλησε.

Το νεογνό, εισήχθη σήμερα Παρασκευή στο νοσοκομείο και είναι καλά στην υγεία του, ωστόσο νοσηλεύεται στη ΜΕΘ Νεογνών του ΠΑΓΝΗ

Σημειώνεται ότι σύμφωνα με όσα ανέφερε ο κ. Χαλκιαδάκης στο cretapost, και οι δύο γονείς του νεογνού, είχαν εντοπιστεί θετικοί στον κορωνοϊό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τις προηγούμενες μέρες, νοσηλεύονταν στο νοσοκομείο, ένα βρέφος επίσης 2 μηνών και ένα κοριτσάκι 9 ετών, ωστόσο και τα δύο πήραν εξιτήριο.

Αυτή τη στιγμή στο νοσοκομείο, σύμφωνα με τον κ. Χαλκιαδάκη, νοσηλεύονται 47 ασθενείς.