Μυτιλήνη: «Μαύρος» Φεβρουάριος με 28 νεκρούς από κορονοϊό

Άλλοι δυο πέθαναν στη Μυτιλήνη αυξάνοντας σε 142 τους νεκρούς το νησί από την αρχή της πανδημίας!Δυο ακόμα νεκροί στο Νοσοκομείο Μυτιλήνης λόγω επιπλοκών της νόσου του κορονοϊού. Μεταξύ Των τελευταίων δυο νεκρών και ασθενής ο οποίος ήταν διασωληνωμένος στη ΜΕΘ επί ενάμιση σχεδόν μήνα.
Με τους νέους θανάτους, αυξήθηκαν σε 142 οι νεκροί  στη Λέσβο από την αρχή της πανδημίας, τον Μάρτιο του 2020. Από τις γιορτές του Αγίου Δημητρίου και της 28ης Οκτωβρίου, εδώ δηλαδή και σχεδόν τέσσερις μήνες που ξέσπασε το τελευταίο και πλέον θανατηφόρο κύμα της πανδημίας εκτός από τις πολλές χιλιάδες κρούσματα, φτάνουν τους 55 οι νεκροί. Επτά το Νοέμβριο, πέντε το Δεκέμβριο, 15 τον Ιανουάριο και 28 από την 1η του Φεβρουαρίου.
Σήμερα Παρασκευή 25 Φεβρουαρίου στο Νοσοκομείο Μυτιλήνης νοσηλεύονται με προβλήματα εξαιτίας της νόσησης τους από κορονοϊό, 27 άτομα. Όλα σε απλές κλίνες covid.

Πηγή: stonisi.gr