Μυτιλήνη: Του άλλαξαν τον αγκώνα!

Πρωτοποριακή εγχείρηση στην ορθοπεδική κλινική του Νοσοκομείου Μυτιλήνης

Μια πρωτοποριακή μέθοδος, όχι μόνο για ένα περιφερειακό νοσοκομεία αλλά και για τα νοσοκομεία του κέντρου πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά στο Νοσοκομείο Μυτιλήνης σύμφωνα με ρεπορτάζ του Σταθμού Αιγαίου της ΕΡΤ.

Νοσηλευόμενος με θρυμματισμένο τον αγκώνα του εγχειρίστηκε από τον ορθοπεδικό του Νοσοκμείου Αλέξανδρο Ζάμπρα με αναισθησιολόγο τον Θεόδωρο Γιασά πραγματοποίησαν, «αντικατάσταση αγκώνα χεριού με περιοχική αναισθησία».

Ο ασθενής ήταν ξύπνιος, καθ όλη τη διάρκεια της επέμβασης αντικατάστασης του αγκώνα με τεχνητό μέλος από τιτάνιο και την επόμενη ημέρα δόθηκε εξιτήριο και ήδη βρίσκεται υγιής στο σπίτι του.

Όπως είπε στο Σταθμό Αιγαίου της ΕΡΤ ο αναισθησιολόγος Θεόδωρος Γιασσάς «είναι πρωτοποριακή μέθοδος όχι μόνο για ένα νοσοκομείο της περιφέρειας αλλά και για πιο μεγάλα κεντρικά νοσοκομεία. Αλλά τόσο εγώ όσο και ο κ. Ζάμπρας, περάσαμε από το μεγάλο σχολείο για τέτοια περιστατικά το ΚΑΤ και μεταφέρουμε αυτή τη γνώση στα νοσοκομεία που καλούμαστε να υπηρετήσουμε.»

Πηγή: stonisi.gr