Νέο περιστατικό ξυλοδαρμού σε βάρος νοσηλευτή καταγγέλλει η ΠΟΕΔΗΝ

Συνοδός ξυλοκόπησε νοσηλευτή. Κινήθηκε η αυτεπάγγελτη ποινική διαδικασία σε βάρος του συνοδού, ο οποίος υπέβαλλε μήνυση αλλά… δεν πλήρωσε το παράβολο, αναφέρει η ΠΟΕΔΗΝ.

Μεγάλες διαστάσεις λαμβάνει το φαινόμενο εναντίον των υγειονομικών και όπως αναφέρει ο πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εργαζομένων στα Δημόσια Νοσοκομεία (ΠΟΕΔΗΝ), η αιτία είναι η τραγική κατάσταση που επικρατεί στα Νοσοκομεία του ΕΣΥ.

Ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας καταγγέλλει νέο περιστατικό βίας που έλαβε χώρα στο νοσοκομείο Φιλιατών εκφράζοντας παράλληλα την αγανάκτησή του.

• «Δεν πάει άλλο με τον ξυλοδαρμό συναδέλφων από συνοδούς και ασθενείς.
  • Είναι καθημερινό φαινόμενο παρά την αυστηροποίηση του νομοθετικού πλαισίου.
  • Δεν είμαστε εμείς που λαμβάνουμε αποφάσεις για την κατάσταση του συστήματος.
  • Δεν είμαστε ταχυδακτυλουργοί να εξυπηρετούμε ταυτόχρονα δεκάδες ασθενείς στα επείγοντα, τις κλινικές.
  • Δεν είμαστε θαυματοποιοί να γίνονται όλοι καλά οι ασθενείς, χωρίς να πονάνε καθόλου».

Τι έγινε στο νοσοκομείο Φιλιατών

Αυτό που έγινε στο νοσοκομείο Φιλιατών δεν το χωράει ανθρώπου νους, αναφέρει ο κ. Γιαννάκος και παραθέτει τα γεγονότα.
«Στις 14 Αυγούστου απόγευμα συγγενής ήταν στο δωμάτιο νοσηλευόμενης ασθενούς με άνοια.
Ανήσυχη η ασθενής έσπαγε, πέταγε τα πάντα. Ορούς, ρούχα, ιματισμό κλπ.
Ζήτησαν οι συνοδοί να έρθει το νοσηλευτικό προσωπικό να την περιποιηθεί. Όλα αυτά στην παθολογική κλινική. Οι νοσηλευτές έκαναν νοσηλεία παρακάλεσαν να την προσέξει ο συνοδός έως ότου τελειώσουν τη νοσηλεία για να πάνε μετά στο θάλαμο να την περιποιηθούν.
Ωστόσο οι συνοδοί άφησαν την ασθενή επιδεικτικά και διέλυσε τα πάντα».

Στην επισήμανση του νοσηλευτή για το γεγονός ο συνοδός του επιτέθηκε με «μπουνιές και κλωτσιές». Ο νοσηλευτής πήγε στα επείγοντα και κινήθηκε η αυτεπάγγελτη ποινική διαδικασία σε βάρος του συνοδού. Σύμφωνα όμως με τον κ. Γιαννάκο, συνέβη το εξής απίστευτο: Ο συνοδός κατέθεσε μήνυση σε βάρος του νοσηλευτή. «Την επόμενη ημέρα 15 Αυγούστου, το πρωί και ενώ ο νοσηλευτής βρισκόταν στην εργασία του, η αστυνομία δια τον συνέλαβε. Οδηγήθηκε στον εισαγγελέα και αφέθηκε ελεύθερος, επειδή ο συνοδός δεν πλήρωσε το παράβολο της μήνυσης που κατέθεσε..»

Πηγή: oloygeia.gr