Νεκρό από σηψαιμία μωρό 1,5 έτους στον Βόλο: Τι λένε οι γιατροί, οι γονείς καλούνται να εξηγήσουν γιατί καθυστέρησαν

Το μωρό μόλις 1,5 έτους «ψηνόταν» στο πυρετό για πέντε ημέρες, πριν καταλήξει στο Νοσοκομείο Βόλου, όπου μεταφέρθηκε αφού υπέστη ανακοπή σε παιδιατρικό ιατρείο.

Μια απίστευτη τραγωδία εκτυλίχτηκε την Πέμπτη στον Βόλο, όπου ένα μωρό 1,5 έτους πέθανε από σηψαιμία.

Σύμφωνα με όσα έχουν γίνει γνωστά, το παιδί μεταφέρθηκε χθες από τους γονείς του στην παιδίατρο, καθώς «ψηνόταν» στον πυρετό για πέντε ημέρες.

Εκεί έπαθε ανακοπή, αλλά η γιατρός κατάφερε να το επαναφέρει με ΚΑΡΠΑ. Στη συνέχεια έγινε η διακομιδή του στο νοσοκομείο, όπου διασωληνώθηκε, αλλά δυστυχώς κατέληξε, καθώς η υγεία του είχε επιβαρυνθεί.

Σημειώνεται πως και το δίδυμο αδερφάκι του πλέον νοσηλεύεται, με την κατάσταση της υγείας του σταδιακά να βελτιώνεται.

Σύμφωνα με ρεπορτάζ του Open, την υπόθεση έχει αναλάβει πλέον η αστυνομία, ενώ οι γονείς θα κληθούν να απαντήσουν γιατί καθυστέρησαν να πάνε το μωρό στο γιατρό.