Νοσοκομείο Άρτας: 5 Υγειονομικοί υπάλληλοι θετικοί στον κορωνοϊό- Κλήση σε απολογία με την διοίκηση

Σε απολογία στον διοικητή του Νοσοκομείου της Άρτας βρίσκονται πέντε υγειονομικοί υπάλληλοι καθώς προέβησαν σε μοριακό τεστ κορωνοϊού.

Σημειώνεται ότι τρεις από τους υγειονομικούς υπαλλήλους είχαν συμπτώματα κορωνοϊού, αν και είχαν εμβολιαστεί και οι δυο ήρθαν σε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα κορωνοϊού.

Αν και οι ίδιοι προσπάθησαν να διαφυλάξουν τυχόν διασπορά στο χώρο εργασίας, σε συναδέλφους, ασθενείς και πολιτες και ο διοικητής τους εγκαλεί για τη πράξη τους αυτή.  Σημειώνεται ότι έκαναν το τεστ σε συνεννόηση με την επιτροπή λοιμώξεων.

«Τέτοιες πρακτικές πραγματικά είναι για γέλια από διοικήσεις νοσοκομείων. Θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον το πορισμα της διοίκησης του νοσοκομείου Άρτας. Ευτυχώς οι συνάδελφοι ήταν αρνητικοί και ασκούν κανονικά τα καθήκοντα τους», είπε χαρακτηριστικά ο πρόεδρος της ΠΟΕΔΗΝ, Μιχάλης Γιαννάκος.