Νοσοκομείο Λαμίας: Βγήκε νικητής μετά από 154 ημέρες μάχης με τον κορονοϊό. (video)

Πρόκειται για έναν 61χρονο Λαμιώτη, ο οποίος πάλεψε σκληρά με τον κορονοϊό και κατάφερε να τον νικήσει.

Εισήχθη στο νοσοκομείο της Λαμίας στις 19 Ιανουαρίου του 2022 και παρά το γεγονός ότι η κατάστασή του ήταν ιδιαίτερα κρίσιμη κατάφερε να επιβιώσει και να πάρει εξιτήριο χθες το μεσημέρι.

Νοσηλεύτηκε στην ΜΕΘ Covid για περισσότερο από ένα μήνα και στη συνέχεια στην Γενική ΜΕΘ αφού οι γιατροί έκριναν πως έπρεπε να υποστηριχθεί μηχανικά.

Μαζί με τους γιατρούς και το νοσηλευτικό προσωπικό έδωσε έναν μεγάλο αγώνα  για 154 ημέρες και κατάφερε να νικήσει.

Πήρε εξιτήριο από το νοσοκομείο της Λαμίας και θα συνεχίσει τον αγώνα του σε κέντρο αποκατάστασης στη Λάρισα.

Στο μεταξύ η κατάσταση στο πέτρινο κτίριο που στεγάζει την κλινική covid είναι καλή. Σήμερα νοσηλεύονται 10 ασθενείς, αν και την προηγούμενη εβδομάδα νοσηλεύονταν μόλις 3.

Στην Μονάδα Εντατικής Θεραπείας Covid νοσηλεύεται μόνο ένας ασθενής.

Πηγή: tvstar.gr