Νοσοκομείο Παίδων «Αγία Σοφία»: Καταγγελίες σεξουαλικής παρενόχλησης παιδιών από εργαζόμενο

Έρευνα διεξάγεται αυτή τη στιγμή στο νοσοκομείο Παίδων «Αγία Σοφία», καθώς το τελευταίο διάστημα έχουν έρθει στην επιφάνεια καταγγελίες για τραυματιοφορέα που κακοποιούσε και παρενοχλούσε σεξουαλικά τα μικρά παιδιά.

Σημειώνεται ότι έχει γίνει Ένορκη Διοικητική Εξέταση στο νοσοκομείο και σύμφωνα με το πόρισμα υπάρχουν σοβαρότατες ενδείξεις για την ανάρμοστη συμπεριφορά του εργαζομένου του νοσοκομείου Παίδων.

Ο εργαζόμενος έχει τεθεί ήδη σε αναστολή εργασίας από την προηγούμενη Πέμπτη, και σήμερα Τετάρτη 03/03 θα εξεταστεί το θέμα από το πειθαρχικό συμβούλιο.

Τέλος, μετά την ολοκλήρωση την εξέτασης από το πειθαρχικό συμβούλιο, οι φάκελοι μαζί με την ΕΔΕ θα διαβιβαστούν στον αρμόδιο εισαγγελέα.

Το υπουργείο υγείας έχει ήδη ενημερωθεί για το ζήτημα και τονίζει πως δεν υπάρχει καμία ανοχή σε τέτοια περιστατικά.