Νοσοκομείο Ρεθύμνου: Μια ακόμη γιατρός του ΕΣΥ παραιτείται

Προβληματισμό προκαλεί μία ακόμη παραίτηση γιατρού από το Νοσοκομείο του Ρεθύμνου. Μετά από 25 χρόνια υπηρεσίας εργαζόμενη στο ΕΣΥ δηλώνει παραίτηση λόγω εργασιακής εξουθένωσης.

Η παραίτηση της ορθοπεδικού, Αναστασίας Γαρμπή, έρχεται να προστεθεί σε μια σειρά παραιτήσεων, σύμφωνα με το τοπικό μέσο cretanews.gr. Την παραίτησή της μετά από 25 χρόνια από την Ορθοπεδική κλινική του νοσηλευτικού ιδρύματος ανακοίνωσε η γιατρός μέσω ανάρτησης στο διαδίκτυο, τονίζοντας τις εργασιακές συνθήκες εξάντλησης και με αιχμές για την διαχείριση της διοίκησης του νοσοκομείου. Συγκεκριμένα, η γιατρός αναφέρει ότι«άκουσα ότι η διοίκηση λέει ότι το κάστρο πέφτει από το εσωτερικό του ύστερα από τόσες προσλήψεις!!… Θα ήταν κακόβουλο εάν δεν ήταν αστείο!!Το κάστρο πέφτει όταν οι πολεμιστές εξουθενώνονται από τον υπερβολικό φόρτο της εργασίας σε βάθος χρόνου και πέφτουν ένας ένας… και οι διοικούντες κάνουν τα στραβά μάτια πίσω από τα πλασματικά στατιστικά τους γιατί… έτσι τους λένε!!!» Έμφαση έδωσε η ιατρός στην εξουθένωση που που υφίσταται το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό. Άξιο λόγου είναι πως είναι η Τρίτη ιατρός που αποχωρεί από το Ορθοπεδικό τμήμα του νοσοκομείου, με το μέλλον της κλινικής να είναι δυσοίωνο.

Η ανάρτησης της ιατρού: