Ογκολογική Κλινική στο Νοσοκομείο Λαμίας: Εγκρίθηκε η Διενέργεια Διαγωνισμού και την Παρασκευή βγαίνει στον αέρα

Συνεχίζονται οι συντονισμένες, εντατικές προσπάθειες του Χρήστου Σταϊκούρα και του υπουργείου Υγείας, για το έργο «Ανέγερση νέου κτιρίου με Αμφιθέατρο για την επέκταση της Ογκολογικής Κλινικής και Ένταξη νέου Κέντρου Ακτινοθεραπείας, συμπεριλαμβανομένου του Τμήματος Πυρηνικής Ιατρικής στο Γενικό Νοσοκομείο Λαμίας», προϋπολογισμού 17 εκατομμυρίων ευρώ.

Η 5η ΥΠΕ ενέκρινε τη διενέργεια Ανοικτής Διαδικασίας για την επιλογή αναδόχου κατασκευής.

Η Απόφαση έγκρισης εστάλη στο Ταμείο Αξιοποίησης Ιδιωτικής Περιουσίας του Δημοσίου (ΤΑΙΠΕΔ), το οποίο με τη σειρά του ήδη την απέστειλε, ως όφειλε, στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Την προσεχή Παρασκευή, 31 Μαρτίου 2023, αναμένεται να δημοσιευθεί ο Διαγωνισμός.

Το οραματικό αυτό έργο για τη Στερεά Ελλάδα, τη Φθιώτιδα και τη Λαμία, παίρνει «σάρκα και οστά».