Οι εργαζόμενοι του Νοσοκομείου συμμετέχουν στην στάση εργασίας

Το Σωματείο εργαζομένων συμμετέχει στην τρίωρη στάση εργασίας την Τετάρτη 26/1/22 από τις 12-3μ.μ που προκηρύσσει το Νομαρχιακό Τμήμα ΑΔΕΔΥ.

Όπως αναφέρει:
Συγκέντρωση σωματείων στις 12.30 π.μ στην πλατεία παλαιάς Νομαρχίας .
ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ
ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ
– Να ανακληθούν ΤΩΡΑ τα απαράδεκτα πρόστιμα και οι περικοπές μισθών στους εργαζόμενους και στην πρόεδρο του Ενιαίου σωματείου στο ΓΝΚ. Να σταματήσουν οι κάθε λογής πειθαρχικές διώξεις σε εργαζόμενους και συνδικαλιστές.
– Άμεση ανάκληση όλων των υγειονομικών που βρίσκονται σε αναστολή .
– Προσλήψεις μόνιμου προσωπικού στο Νοσοκομείο και στον Ψυχιατρικό τομέα όλων των ειδικοτήτων.
– Μονιμοποιήσεις όλου του προσωπικού με οποιασδήποτε μορφής συμβάσεων.
-Άυξήσεις στους προυπολογισμούς των Νοσοκομείων για να καλύψουν τις ανάγκες τους .
– Δωρεάν διαγνωστικά τεστ για όλους .
-Μέτρα προστασίας στους χώρους εργασίας και στα σχολεία .
– Επίταξη του ιδιωτικού τομέα υγείας .
-Ενίσχυση της Πρωτοβάθμιας υγείας με μόνιμο προσωπικό και δικούς τους προυπολογισμούς .
-Ανάκληση επικίνδυνων οδηγιών ΕΟΔΥ που μειώνουν τις ημέρες καραντίνας του προσωπικού
-Ένταξη στα ΒΑΕ .
-Πραγματικές αυξήσεις στους μισθούς μας .

Η παρουσία όλων των εργαζομένων είναι απαραίτητη !!

Πηγή: corfupress.com