Ο κορονοϊός σκοτώνει τους παππούδες και τις γιαγιάδες της Λέσβου

Δυο ακόμα νεκρές γυναίκες σήμερα Δευτέρα. 20 νεκροί σε δυο εβδομάδες. 30 οι νοσηλευόμενοι στο Νοσοκομείο

Δυο υπερήλικες ανεμβολίαστες γυναίκες πέθαναν σήμερα 14 Φεβρουαρίου μετά από σύντομη νοσηλεία στο Νοσοκομείο Μυτιλήνης λόγω επιπλοκών της νόσου του κορονοϊού.  Αποδεικνύοντας ότι η νόσηση ακόμα και από την «ελαφρά» λεγόμενη παραλλαγή «Όμικρον» της νόσου, ισοδυναμεί με θάνατο σε περιπτώσεις ανεμβολίαστων υπερηλίκων συνανθρώπων μας.

Με τους δυο τελευταίους νεκρούς αυξάνονται σε 134 οι νεκροί  στη Λέσβο από την αρχή της πανδημίας, τον Μάρτιο του 2020.

Από τις γιορτές του Αγίου Δημητρίου και της 28ης Οκτωβρίου οπότε και αυτό το κύμα της πανδημίας στη Λέσβο συνεχίζεται αδιάλειπτα, εδώ δηλαδή και τρεισήμισι μήνες εκτός από τις πολλές χιλιάδες κρούσματα, φτάνουν τους 47 οι νεκροί. Επτά το Νοέμβριο, πέντε το Δεκέμβριο, 15 τον Ιανουάριο και 20 – περισσότεροι από ποτέ – στις πρώτες δυο εβδομάδες του Φεβρουαρίου.

Στο Νοσοκομείο Μυτιλήνης σήμερα νοσηλεύονται συνολικά 27 άτομα από το οποία ένας διασωληνωμένος στη ΜΕΘ. Στη συντριπτική τους πλειοψηφία είναι υπερήλικες.

Πηγή: stonisi.gr