Πάτρα: 9χρονος νοσηλεύεται στην ΜΕΘ με κορωνοϊό

Συναγερμός έχει σημάνει στην Πάτρα με ένα 9χρονο αγόρι να νοσηλεύεται στην ΜΕΘ με κορωνοϊό.

Σύμφωνα με το ΟΡΕΝ ο 9χρονος δεν έχει διασωληνωθεί, και βρίσκεται στο νοσοκομείο Παίδων της Πάτρας.

Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες η εισαγωγή του παιδιού από την Πάτρα στη ΜΕΘ έγινε περίπου στις 12 το μεσημέρι της Τρίτης.

Όπως μετέδωσε το ΟΡΕΝ το μικρό αγόρι νοσηλεύεται στον ειδικό θάλαμο αρνητικής πίεσης που έχει διαμορφωθεί για πνευμονία από COVID.

Οι γιατροί υποστηρίζουν ότι η κατάσταση του παιδιού είναι σταθερή.

Αυτό που διερευνάται παράλληλα είναι αν το παιδί έχει προσβληθεί από τη βρετανική μετάλλαξη του κορονοϊού και γι’ αυτό δείγμα που ελήφθη έχει σταλεί προς εξέταση σε ειδικά εργαστήρια στην Αθήνα.

Σύμφωνα με το tempo24.news το παιδί κόλλησε κορονοϊό από συγγενικό του πρόσωπο που είναι μέλος του νοσηλευτικού προσωπικού του Νοσοκομείου «Άγιος Ανδρέας», στο οποίο έχουν εντοπιστεί τουλάχιστον 11 κρούσματα της βρετανικής μετάλλαξης.

Κατά τις ίδιες πληροφορίες το 9χρονο αγόρι δεν πάσχει από υποκείμενα νοσήματα.