ΠΟΕΔΗΝ: Ασφυκτιούν οι ΜΕΘ στην Αττική- Μόλις 43 κλίνες κενές

Το κώδωνα του κινδύνου κρούη η ΠΟΕΔΗΝ. Λιγοστεύουν ολοένα οι κενές κλίνες ΜΕΘ στην Αττική

Το σύστημα υγείας της Αττικής πιέζεται περισσότερο ώρα με την ώρα προειδοποιεί η Πανελλήνια Ομοσπονδία Εργαζομένων Δημοσίων Νοσοκομείων, διά μέσου του προέδρου της, Μιχάλη Γιαννάκου.

Σύμφωνα με τον κ. Γιαννάκο, αυτήν τη στιγμή απομένουν μόλις 43 κενές κλίνες ΜΕΘ στο λεκανοπέδιο, ενώ σήμερα (10/2) το πρωί η πρόεδρος της Ένωσης Ιατρών Νοσοκομείων Αθήνας-Πειραιά, Ματίνα Παγώνη, δήλωσε πως οι κενές ΜΕΘ στην Αττική ήταν 64.

Όπως γίνεται αντιληπτό, το ποσοστό πληρότητας των ΜΕΘ στο λεκανοπέδιο μεταβάλλεται ταχύτατα. «Η κατάσταση ξεφεύγει», υπογραμμίζει ο πρόεδρος της ομοσπονδίας, ο οποίος παραθέτει τους σχετικούς αριθμούς.

«Στο νοσοκομείο Θριάσιο, που εφημερεύει σήμερα από το πρωί, προσέρχονται πολλά περιστατικά κορονοϊού. Τα κενά κρεβάτια, όμως, στις κλινικές είναι μόνο 3. Αυξημένα περιστατικά από το πρωί προσέρχονται και στο Ασκληπιείο.

Χθες, στην εφημερία του Αττικού εισήχθησαν 19 ασθενείς με κορονοϊό και στην εφημερία του Ευαγγελισμού 25 ασθενείς με κορονοϊό. Οι ΜΕΘ γεμίζουν. Κενές είναι μόνο 43. Τα ποσοστά ξεγελάνε για τον πραγματικό αριθμό κενών κλινών ΜΕΘ. Κάθε ημέρα οι ασθενείς στις ΜΕΘ αυξάνονται με ανησυχητικό ρυθμό.

Για να ανταπεξέλθει στις ανάγκες, ο Ευαγγελισμός, του οποίου οι ΜΕΘ είχαν γεμίσει, ξανάνοιξε τη ΜΑΦ 12 κλινών, την οποία είχε κλείσει και είχαν ξεκινήσει οι εργασίες ανακαίνισης.

Ήδη, σε αυτήν τη ΜΑΦ βρίσκονται 3 διασωληνωμένοι και συνολικά πια στις ΜΕΘ του Ευαγγελισμού 34 ασθενείς. Διασωληνωμένοι ασθενείς άλλων παθήσεων βρίσκονται σε κλινικές σε λίστα αναμονής, αναζητώντας ΜΕΘ στον ιδιωτικό τομέα. Στα εφημερεύοντα νοσοκομεία προσέρχονται πια πολλοί ασθενείς και με άλλες λοιμώξεις.

Στο Σωτηρία έχουμε ρεκόρ ασθενών στις ΜΕΘ, σύνολο 69 στις 84 κλίνες. Ευτυχώς, λειτούργησαν οι 50 κλίνες-δωρεά της Ελληνικής Βουλής.

Οι κενές κλίνες ΜΕΘ στην Αττική είναι 43. Το ποσοστό κάλυψης σε ΜΕΘ είναι 80% (σ.σ. το πρωί ήταν στο 72%).

Αναλυτικά, ανά νοσοκομείο:

• ΚΑΤ: 6 ασθενείς στις 7 κλίνες
  • Σισμανόγλειο: 14 ασθενείς στις 14 κλίνες
  • Γεννηματάς: 11 ασθενείς στις 11 κλίνες
  • Σωτηρία: 69 ασθενείς στις 84 κλίνες
  • Ευαγγελισμός: 34 ασθενείς στις 44 κλίνες
  • Ελπίς: 6 ασθενείς στις 6 κλίνες
  • Νίμιτς: 4 ασθενείς στις 4 κλίνες
  • Ασκληπιείο: 9 ασθενείς στις 12 κλίνες
  • Αττικό: 11 ασθενείς στις 23 κλίνες
  • Θριάσιο: 10 ασθενείς στις 12 κλίνες».