ΠΟΕΔΗΝ: Γεμάτες ΜΕΘ στην Αττική και επιλογή ασθενών για ΜΕΘ

Η ασφυξία για τα νοσοκομεία της Αττικής συνεχίζεται καθώς οι ΜΕΘ κορωνοϊού είναι γεμάτες σε σχεδόν όλα τα νοσοκομεία.

Σημειώνεται, ότι αυτή τη στιγμή το μόνο νοσοκομείο που δέχεται ακόμη κάποιες διακομιδές είναι το ΚΑΤ που έχει 8 κλίνες κενές με 38 ασθενείς στις 46 κλίνες.

Κατάσταση ΜΕΘ κορωνοϊού

ΣΙΣΜΑΝΟΓΛΕΙΟ 14 ΚΛΙΝΕΣ, ΑΓΙΑ ΟΛΓΑ 9 ΚΛΙΝΕΣ,

ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ 16 ΚΛΙΝΕΣ, ΕΡΥΘΡΟΣ 14 ΚΛΙΝΕΣ, ΕΛΠΙΣ 6 ΚΛΙΝΕΣ, ΝΙΜΙΤΣ 6 ΚΛΙΝΕΣ, ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ  12 ΚΛΙΝΕΣ ΜΕΘ ΚΑΙ 4 ΜΑΦ, ΑΣΚΛΗΠΙΕΙΟ 12 ΚΛΙΝΕΣ, ΘΡΙΑΣΙΟ 17 ΚΛΙΝΕΣ. ΤΖΑΝΕΙΟ 10 ΚΛΙΝΕΣ…

Από μία κενή κλίνη έχουν τα ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ 57 ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΣΤΙΣ 58 ΚΛΙΝΕΣ  ΚΑΙ  ΤΟ ΣΩΤΗΡΙΑ 83 ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΣΤΙΣ 84 ΚΛΙΝΕΣ.

Το ΑΤΤΙΚΟ έχει 4 κλίνες κενές με 39 ασθενείς στις 43 κλίνες.

Σύμφωνα με τον πρόεδρο της ΠΟΕΔΗΝ, Μιχάλης Γιαννάκος, υπάρχουν πολλά  περιστατικά διασωληνωμένα κορωνοϊού και άλλων παθήσεων εκτός ΜΕΘ  (ΣΙΣΜΑΝΟΓΛΕΙΟ, ΝΙΚΑΙΑ, ΕΡΥΘΡΟΣ, ΑΜΑΛΙΑ ΦΛΕΜΙΝΚ,  ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ κ.α.λ). Σημειώνεται, ότι κάποιοι ασθενείς βρίσκονται διασωληνωμένοι από το Σαββατοκύριακο  σε λίστα αναμονής και δεν έχει βρεθεί  ΜΕΘ.

«Αντιθέτως για άλλα διασωληνωμένα περιστατικά κορωνοϊού ή γενικών παθήσεων βρέθηκε ΜΕΘ αν και είναι λιγότερες ημέρες στην αναμονή. Ως εκ τούτω λοιπόν γίνεται επιλογή ασθενών για εισαγωγή  στις ΜΕΘ με   κριτήρια που εκτιμούν το ΕΚΑΒ και εντατικολόγοι υπεύθυνοι των μονάδων», δήλωσε ο κ. Γιαννάκος.

Στην συνέχεια ο κ. Γιαννάκος πρόσθεσε, «για παράδειγμα η 62χρονη γυναίκα διασωληνωμένη ασθενής που νοσηλεύεται στο Νοσοκομείο ΑΜΑΛΙΑ ΦΛΈΜΙΝΓΚ  βρίσκεται στη λίστα αναμονής από το Σάββατο. Κρίμα από το Θεό να φθάσουμε στο…ο θάνατός σου η ζωή μου. Που είναι οι ΜΕΘ του ιδιωτικού τομέα;», κατέληξε.