ΠΟΕΔΗΝ: Μόλις 22 κενές ΜΕΘ-COVID στα νοσοκομεία της Αττικής

Ασφυκτική είναι η πίεση που δέχεται το σύστημα υγείας στην Αττική λόγω του κορωνοϊού, καθώς μόλις 22 είναι οι διαθέσιμες κλίνες ΜΕΘ-COVID στα νοσοκομεία του Λεκανοπεδίου με τους ειδικούς να κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου.

Σύμφωνα με τον πρόεδρο της ΠΟΕΔΗΝ, Μιχάλη Γιαννάκο, μέσα σε μια ημέρα προσπαθούν να ανοίξουν 15 κλίνες ΜΕΘ κορωνοϊού, με μετακινήσεις υγειονομικού προσωπικού και μείωση των γενικών ΜΕΘ που είναι ελάχιστες και δεν φθάνουν να εξυπηρετήσουν τις ανάγκες.

Όπως αναφέρει η ΠΟΕΔΗΝ, με έγγραφο της 2ης ΥΠΕ που απέστειλε στις 16 Φεβρουαρίου, εντέλλεται το Νοσοκομείο «Αττικό» να ανοίξει 10 νέες κλίνες ΜΕΘ-COVID και το «Θριάσιο» να ανοίξει 5 νέες κλίνες ΜΕΘ-COVID μέσα σε μία ημέρα. Μάλιστα επειδή δεν έγιναν οι προσλήψεις, όπως αναφέρει το έγγραφο, μετακινήθηκαν γιατροί από άλλα Νοσοκομεία του Πειραιά.