ΠΟΕΔΗΝ: Νέα κρούσματα σε υγειονομικούς υπαλλήλους στο νοσοκομείο του Ρίου και στην διοίκηση της 6ης ΥΠΕ

Νέα κρούσματα φαίνεται να εμφανίστηκαν στην Πάτρα και συγκεκριμένα στους υγειονομικούς υπαλλήλους του νοσοκομείου του Ρίου και στην κεντρική διοίκηση της 6ης Υγειονομικής Περιφέρειας.

Σύμφωνα με τον πρόεδρο της ΠΟΕΔΗΝ, Μιχάλη Γιαννάκο έχουν βγει θετικοί στο κορωνοϊό 6 νοσηλευτές και τραυματιοφορείς.

Όλη η ανακοίνωση του προέδρου της ΠΟΕΔΗΝ

«Στη Πάτρα έχουμε νέα κρούσματα κορωνοϊού σε υγειονομικούς στο Νοσοκομείο του Ρίου και στην κεντρική διοίκηση της 6ης ΥΠΕ.

Στο νοσοκομείο του Ρίου έχουμε 6 συναδέλφους νοσηλευτές και τραυματιοφορείς που είναι θετικοί στο κορωνοϊό. Πολλοί  από τους  έξι  νοσσούντες συναδέλφους έχουν εμβολιασθεί τη πρώτη δόση χωρίς φυσικά να προλάβουν να αναπτύξουν αντισώματα..

Έχουμε επίσης 11 θετικά κρούσματα υγειονομικών στη Κεντρική διοίκηση της 6ης ΥΠΕ.

Δεν είναι  εμβολιασμένοι  οι υπάλληλοι της υγειονομικής περιφέρειας γιατί δεν τους δόθηκε η  δυνατότητα εμβολιασμού.

Ακόμη δεν έγινε  εργαστηριακή ανίχνευση  των κρουσμάτων  εάν πρόκειται για  μεταλλαγμένο  ιό.

Στο Νοσοκομείο του Ρίου δήλωσαν συμμετοχή στον εμβολιασμό 875 υπάλληλοι  στους  1936 συνολικά.

Οι συνάδελφοι που  ήταν επιφυλακτικοί και δεν δήλωσαν αρχικά  συμμετοχή θέλουν τώρα να εμβολιασθούν  αλλά δεν υπάρχουν εμβόλια.  Τους ενέταξαν στο γενικό πληθυσμό. Θα πρέπει να ληφθούν μέτρα προστασίας  για  να αποφευχθεί η  ενδονοσοκομειακή διασπορά του ιού εν όψει τρίτου κύματος.

Τεστ σε όλους τους ασθενείς που κάνουν εισαγωγή,  αυστηρός έλεγχος στις πύλες,  επίδειξη αρνητικού τεστ από συνοδούς, τακτικά  προληπτικά τεστ στο προσωπικό, επαναφορά του προληπτικού μέτρου της καραντίνας στο προσωπικό που έρχεται σε επαφή με τον ιό.  ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ».

ΜΙΧ.  Γιαννάκος ΠΡΟΕΔΡΟΣ. ΠΟΕΔΗΝ