ΠΟΕΔΗΝ: Νέος θάνατος ασθενή εκτός ΜΕΘ- Διασωληνωμένοι εκτός ΜΕΘ σήμερα

Νέος θάνατος καταγράφηκε σήμερα ενός ασθενή ευρισκόμενος εκτός ΜΕΘ στο Ασκληπιείο Βούλας. Σημειώνεται ότι πρόκειται για έναν 75χρονο, ο οποίος βρισκόταν εκτός ΜΕΘ για πέμπτη συνεχόμενη μέρα σε λίστα αναμονής.

Οι διασωληνωμένοι με κορωνοϊό εκτός ΜΕΘ σήμερα ανέρχονται στους 48. Σημειώνεται ότι στους διασωληνωμένους βρίσκονται και πολλοί νέοι.

«Πολλούς τους ξεγράφει το σύστημα αφού ποτέ δεν έρχεται η σειρά τους  για εισαγωγή σε ΜΕΘ. Καταλήγουν διασωληνωμένοι στις κλινικές μετά από πολλές ημέρες», τόνισε ο πρόεδρος της ΠΟΕΔΗΝ, Μιχάλης Γιαννάκος.

Διασωληνωμένοι εκτός ΜΕΘ

ΣΙΣΜΑΝΟΓΛΕΙΟ. 4

ΕΡΥΘΡΟΣ. 8

ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ. 3

ΛΑΙΚΟ. 2

ΕΛΠΙΣ. 2

ΤΖΑΝΕΙΟ.4

ΝΙΚΑΙΑ. 13

ΑΣΚΛΗΠΙΕΙΟ. 3

ΓΟΝΚ. 2

ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ. 7

Πίεση στο Σύστημα Υγείας της Δυτικής Μακεδονίας

Το Νοσοκομείο Κοζάνης νοσηλεύει 78 περιστατικά κορωνοϊού στις κλινικές και 5 διασωληνωμένους ασθενείς στη ΜΕΘ σε 6 κλίνες.

Το Νοσοκομείο Πτολεμαΐδας νοσηλεύει 54 περιστατικά κορωνοϊού στις κλινικές και 6 διασωληνωμένους στη ΜΕΘ που είναι γεμάτη.

Όλη η Δυτική Μακεδονία διαθέτει 12 κλίνες ΜΕΘ.

«Είναι γεμάτες και σε περίπτωση διασωλήνωσης αναζητείται ΜΕΘ σε άλλη Περιφέρεια. Ο τελευταίος ασθενής που διασωληνώθηκε στα Γρεβενά βρήκε ΜΕΘ στα Τρίκαλα», είπε χαρακτηριστικά ο κ. Γιαννάκος.