ΠΟΕΔΗΝ: «Πόλεμος» στα νοσοκομεία- Σε ράντζα οι ασθενείς με κορωνοϊό

Σε κατάσταση «πολέμου» βρίσκονται τα νοσοκομεία τις τελευταίες μέρες καθώς ασθενείς με κορωνοϊό βρίσκονται και νοσηλεύονται σε ράντζα.

Τα ασθενοφόρα που θυμίζουν στρατιωτικά οχήματα εν καιρώ πολέμου στα ΤΕΠ των νοσοκομείων δείχνουν την κατάρευση της πρωτοβάθμιας περίθαλψης και τη δυσκολία εισαγωγής στα νοσοκομεία με ελεγχόμενα συμπτώματα λόγω έλλειψης χώρου. Θετικά περιστατικά βρίσκονται χωρίς παρακολούθηση σπίτι τους και όταν  φθάνουν στο αμήν με ασθενοφόρο διακομίζονται στα νοσοκομεία.

Στο ΑΓΙΑ ΟΛΓΑ γέμισαν τα κρεβάτια με 60 ασθενείς στη χθεσινή εφημερεία και 14 ασθενείς με κορωνοϊό νοσηλεύονται σε ράντζα.

Το ΔΡΟΜΟΚΑΙΤΕΙΟ έφτιαξε κλινική κορωνοϊού με 37 ψυχικά ασθενείς. Νεκροταφείο ψυχικά ασθενών με κορωνοϊό, λόγω ελλείψεις υποδομών και προσωπικού. «Αύριο θα καταθέσουμε  αναφορά στον εισαγγελέα», δήλωσε ο πρόεδρος της ΠΟΕΔΗΝ, Μιχάλης Γιαννάκος.

«Σήμερα δεκάδες ασθενείς διασωληνωμένοι σε θαλάμους. 4 στο ΤΖΑΝΕΙΟ, 9 στη ΝΙΚΑΙΑ, 6 στο ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ,  2 στο ΛΑΙΚΟ τρεις ημέρες, 10 στο ΣΙΣΜΑΝΟΓΛΕΙΟ παρ ότι άνοιξε 7 κλίνες στα χειρουργεία, 3 στο Ελπίς, 2 στη ΠΑΜΑΚΚΑΡΙΣΤΟ, 1 στο ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ, 8 στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ προσωρινά στη καρδιολογική μονάδα, 1 στο ΑΜΑΛΙΑ ΦΛΕΜΙΝΚ, 3 στο ΘΡΙΑΣΙΟ κ.λ.π. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 50 ασθενείς εκτός ΜΕΘ», πρόσθεσε ο κ. Γιαννάκος.

Επιπλέον, άνοιξαν κάποιες αυτοσχέδιες κλίνες ΜΕΘ και γέμισαν αμμέσως. Στον ΕΡΥΘΡΟ άνοιξαν ακόμη 16 κλίνες στη καρδιολογική μονάδα και ΜΑΦ και τώρα γίνονται συνεχώς διακομιδές διασωληνωμένων περιστατικών. «Σε λίγες ώρες θα γεμίσουν», είπε χαρακτηριστικά ο κ. Γιαννάκος.

Κατάσταση ΜΕΘ Αττικής

ΣΙΣΜΑΝΟΓΛΕΙΟ. 21 ΑΣΘΕΝΕΙΣ. ΓΕΜΑΤΕΣ.

ΑΓΙΑ ΟΛΓΑ. 9 ΑΣΘΕΝΕΙΣ. ΓΕΜΑΤΗ.

ΚΑΤ. 48 ΑΣΘΕΝΕΙΣ. 3 ΚΕΝΕΣ ΚΛΙΝΕΣ.

ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ. 16 ΑΣΘΕΝΕΙΣ. ΓΕΜΑΤΗ.

ΣΩΤΗΡΙΑ. 58 ΑΣΘΕΝΕΙΣ. ΓΕΜΑΤΕΣ.

ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ. 84 ΑΣΘΕΝΕΙΣ. ΓΕΜΑΤΕΣ.

ΕΛΠΙΣ. 6 ΑΣΘΕΝΕΙΣ. ΓΕΜΑΤΗ.

ΝΙΜΙΤΣ. 6 ΑΣΘΕΝΕΙΣ. ΓΕΜΑΤΗ.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ. 12 ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΚΑΙ 4 ΣΤΗ ΜΑΦ. ΓΕΜΑΤΕΣ.

ΕΡΥΘΡΟΣ. 18 ΑΣΘΕΝΕΙΣ. Υπάρχουν 12 ΚΕΝΕΣ ΚΛΙΝΕΣ αλλά τώρα διακομίζονται συνεχώς  περιστατικά.

ΘΡΙΑΣΙΟ. 17 ΑΣΘΕΝΕΙΣ. ΓΕΜΑΤΕΣ.

ΑΣΚΛΗΠΙΕΙΟ. 12 ΑΣΘΕΝΕΙΣ. ΓΕΜΑΤΗ.

ΤΖΑΝΕΙΟ. 10 ΑΣΘΕΝΕΙΣ. ΓΕΜΑΤΗ.

ΑΤΤΙΚΟ. 45 ΑΣΘΕΝΕΙΣ. ΓΕΜΑΤΕΣ.