ΠΟΕΔΗΝ στη ΔΕΘ: Κινητοποιήσεις για τα προβλήματα του ΕΣΥ

Κινητοποιήσεις προγραμματίζει η ΠΟΕΔΗΝ στη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης (ΔΕΘ), ζητώντας την ενίσχυση του ΕΣΥ και του δημόσιου χαρακτήρα της Υγείας.

Mε σύνθημα «Όχι στην απαξίωση της Δημοσίας Υγείας – Προνοίας – ΕΚΑΒ», οι εργαζόμενοι στα Νοσοκομεία ετοιμάζουν δυναμικές κινητοποιήσεις στη Θεσσαλονίκη ενόψει της ΔΕΘ. Τα αιτήματα των εργαζομένων είναι διαχρονικά όπως στελέχωση των μονάδων υγείας και αύξηση της χρηματοδότησης.
Ειδικότερα, την ερχόμενη Παρασκευή 6 Σεπτεμβρίου, οι υγειονομικοί προγραμματίζουν στάση εργασίας στα νοσοκομεία και τα Κέντρα Υγείας της Θεσσαλονίκη από τις 8.00 έως τις 15.00. Παράλληλα θα γίνει 24ωρη απεργία τις υγειονομικές δομές στην υπόλοιπη χώρα.
Σημείο εκκίνησης των κινητοποιήσεων της ΠΟΕΔΗΝ θα είναι το Ιπποκράτειο Νοσοκομείο στις 8:30, όπου θα πραγματοποιηθεί πορεία διαμαρτυρίας, όπου οι εργαζόμενοι στα δημόσια νοσοκομεία που θα συμμετέχουν θα περάσουν μπροστά από τα νοσοκομεία της Θεσσαλονίκης και από το Υπουργείο Μακεδονίας.

Τα αιτήματα της ΠΟΕΔΗΝ είναι:

• αντιστροφή της πορείας ιδιωτικοποίησης του ΕΣΥ,
  •  επαρκής χρηματοδότηση και στελέχωση,
  •  αυξήσεις μισθών,
  •  ωρομισθίων,
  •  μονιμοποίηση συμβασιούχων,
  •  απαλλαγή από τους εργολάβους,
  •  ένταξη στα ΒΑΕ.

Η σχετική ανακοίνωση της ομοσπονδίας καταλήγει με το αίτημα αξιοπρέπειας σε ασθενείς και υγειονομικούς.

Πηγή: oloygeia.gr