Πυρκαγιά: Πέντε άτομα στο Σισμανόγλειο με αναπνευστικά προβλήματα

Σε αυξημένη ετοιμότητα οι υγειονομικές μονάδες της Αττικής για να υποδεχθεί πυρόπληκτους, εγκαυματίες, τραυματίες από την πυρκαγιά στην Ανατολική Αττική.

Σε απόλυτη ετοιμότητα βρίσκεται από χθες το υγειονομικό σύστημα της χώρας, μετά την πυρκαγιά που ξεκίνησε από τον Βαρνάβα και έχει επεκταθεί ανεξέλικτα στην Ανατολική Αττική.
Τα ξημερώματα εκκενώθηκε το παιδιατρικό Νοσοκομείο Παίδων Πεντέλης. Τα παιδιά μεταφέρθηκαν στο Νοσοκομείο «Αγλαΐα Κυριακού»

Επίσης εκκενώθηκε η προνοιακή μονάδα ΑΝΑΡΡΩΤΗΡΙΟ ΠΕΝΤΕΛΗΣ και 35 παιδιά με αναπηρία μεταφέρθηκαν στη προνοιακή μονάδα ΜΗΤΕΡΑ.

Σύμφωνα με τον πρόεδρο της ΠΟΕΔΗΝ, 5 άτομα νοσηλεύονται στο ΣΙΣΜΑΝΟΓΛΕΙΟ με αναπνευστικά προβλήματα εκτός κινδύνου.
Πέντε πυρόπληκτοι φιλοξενούνται για κοινωνικούς λόγους στο Νοσοκομείο ΑΜΑΛΙΑ ΦΛΕΜΙΝΚ χωρίς πρόβλημα υγείας.
Τα κέντρα υγείας της περιοχής επισκέπτονται πολλοί πυρόπληκτοι για πρώτες βοήθειες χωρίς να χρειάζονται μεταφορά για νοσηλεία στα νοσοκομεία.
Υπάρχει σχέδιο για εκκένωση της προνοιακής μονάδας ΜΕΛΙΣΣΊΩΝ που φιλοξενεί 57 ανήμπορα ηλικιωμένα άτομα εφόσον ξεφύγει η φωτιά, αναφέρει ο πρόεδρος της ΠΟΕΔΗΝ.

Πηγή: oloygeia.gr