Σέρρες: Γέννησε η πρώτη έγκυος στην οποία χορηγήθηκαν μονοκλωνικά αντισώματα

Η πρώτη έγκυος, στην οποία χορηγήθηκαν μονοκλωνικά αντισώματα στην Ελλάδα, έφερε στον κόσμο ένα υγιέστατο μωρό.

Η περιπέτεια της πρώτης εγκύου, στην οποία οι γιατροί είχαν χορηγήσει μονοκλωνικά αντισώματα στο τρίτο τρίμηνο της κύησης μετά από νόσησ΄΄η της από κορονοϊό, γέννησε ένα υγιές μωρό στο Γενικό Νοσοκομείο Σερρών.

Η γυναίκα γέννησε με φυσιολογικό τοκετό το πρωί της Κυριακής και όπως ανακοίνωσε ο διευθυντής των ιατρικών υπηρεσιών του Γενικού Νοσοκομείου Σερρών και επικεφαλής της Γυναικολογικής και Μαιευτικής κλινικής, Δημήτρης Μπαλαξής, «μητέρα και νεογνό χαίρουν άκρας υγείας».

«Χορηγήθηκαν στη γυναίκα τα μονοκλωνικά αντισώματα, πολύ σύντομα μετά τη χορήγηση έγινε ασυμπτωματική. Την παρακολουθούσαμε εντατικά και σήμερα γέννησε με φυσιολογικό τοκετό. Αυτή και το παιδί είναι μία χαρά» τόνισε ο κ. Μπαλαξής.