Σκηνές πολέμου στο νοσοκομείο του Ρίου – Πάνω από 100 κρούσματα κορωνοϊού σε μια μόνο εφημερία

Τους 103 έφτασαν οι ασθενείς επιβεβαιωμένοι και ύποπτοι για κορονοϊό που προσήλθαν στην προχθεσινή εφημερία του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Πατρών. Από αυτούς εισήχθησαν για νοσηλεία 21.

Ειδικότερα χθες στις Κλινικές Κορονοϊού του ΠΓΝΠ νοσηλεύονταν 126 ασθενείς, έξι παιδιά στην Παιδιατρική Κλινική, δύο διασωληνωμένοι στη ΜΑΦ και 13 στη ΜΕΘ.

Οπως αναφέρει το pelop.gr από τους 103 ασθενείς που έφτασαν προχθές στο ΤΕΠ του ΠΓΝΠ οι 56 ήταν επιβεβαιωμένοι με κορονοϊό και οι άλλοι 47 ύποπτοι.

Στον «Αγιο Ανδρέα» νοσηλεύονταν 63 ασθενείς στις Κλινικές Κορονοϊού και οκτώ στη ΜΕΘ.

Σταθερά ψηλά παραμένουν και οι νέες διαγνώσεις στην περιοχή μας.

Συγκεκριμένα χθες τα νέα εργαστηριακά επιβεβαιωμένα κρούσματα της νόσου Covid-19 που καταγράφηκαν στην Ελλάδα ήταν 21.412.

Από αυτά τα 869 ήταν στην Αχαΐα, τα 362 στην Αιτωλοακαρνανία και τα 337 στην Ηλεία.

Οι νέοι θάνατοι ασθενών με Covid-19 χθες ήταν 77.

Το 95% είχε υποκείμενο νόσημα ή/και ηλικία 70 ετών και άνω.

Ο αριθμός των ασθενών που νοσηλεύονται διασωληνωμένοι είναι 489.

Η διάμεση ηλικία τους είναι 66 έτη. Μεταξύ των ασθενών που νοσηλεύονται διασωληνωμένοι, 369 (75,46%) είναι ανεμβολίαστοι ή μερικώς εμβολιασμένοι και 120 (24,54%) είναι πλήρως εμβολιασμένοι.

Οι εισαγωγές νέων ασθενών Covid-19 στα νοσοκομεία της επικράτειας είναι 343 (ημερήσια μεταβολή -2,56%).

Σύμφωνα με την έκθεση του ΕΟΔΥ οριακά πτωτική είναι η τάση που παρατηρήθηκε στο ιικό φορτίο του κορονοϊού στα αστικά λύματα στην Πάτρα (-24%).

Αντίθετα ήταν μεγαλύτερη στην Αττική ενώ παρέμεινε ουσιαστικά σταθερό στη Θεσσαλονίκη, ενώ άνοδος 454% σημειώθηκε στην Κέρκυρα.