Στάση εργασίας και συγκέντρωση του προσωπικού του Γ.Ν Πατρών «ο Ιπποκράτης»

Συγκέντρωση και στάση εργασίας στις 12:00-14:00 διοργανώνει το σωματείο εργαζομένων του Γενικού Νοσοκομείου Πατρών «ο Ιπποκράτης».

Όπως αναφέρει το Διοικητικό Συμβούλιο, την Πέμπτη 28 Ιανουαρίου θα πραγματοποιηθεί στάση εργασίας στις 12:00 έως τις 14:00 και συγκέντρωση μπροστά από το σωματείο, στις κινητοποιήσεις της ΠΟΕΔΗΝ.

Τα αιτήματά τους της χρονιάς που πέρασε και δεν βρέθηκε κάποια λύση ήταν όπως το Υπηρεσιακό, επανατοποθετήσεις, κτιριακά, οργανισμός, Στολές, μετακινήσεις κλπ, άλλα προβλήματα καθημερινότητας και αλλά πολλά, όπως αναφέρουν. Επίσης άλλο ένα κύριο αίτημα είναι ότι το τελευταίο διάστημα το κράτος δεν λαμβάνει υπόψιν τον παράγοντα «άνθρωπο εργαζόμενο».

Παρακάτω ολόκληρη η ανακοίνωση

ΠΕΜΠΤΗ  28  ΓΕΝΑΡΗ  2021
     Πανελλαδική Ημέρα Δράσης της ΠΟΕΔΗΝ         για την ΥΓΕΙΑ και την ΠΡΟΝΟΙΑ

Συναδέλφισσες και Συνάδελφοι, με δεδομένα:

– Τα ΑΛΥΤΑ αιτήματα της χρονιάς πού πέρασε, όπως Υπηρεσιακό, επανατοποθετήσεις, κτιριακά, οργανισμός, Στολές, μετακινήσεις κλπ άλλα προβλήματα καθημερινότητας και όχι μόνον.

–  Τις καταστάσεις που βιώνουμε το τελευταίο διάστημα στο Νοσοκομείο με τα ημίμετρα, που δεν λαμβάνουν υπόψιν τους τον παράγοντα Άνθρωπο – Εργαζόμενο.

Σ Υ Μ Μ Ε Τ Ε Χ Ο Υ Μ Ε

με Συγκέντρωση Διαμαρτυρίας 12:00–14:00

στον περιβάλλοντα χώρο μπροστά από το Σωματείο.

Δ Ι Ε Κ Δ Ι Κ Ω Ν Τ Α Σ
·        Ένταξη στα Β.Α.Ε
·        Χαρακτηρισμό τους θανάτους συναδέλφων
   από κορωνοϊό ως εργατικό ατύχημα
·        Μονιμοποίηση εκτάκτων
·        Ισχυρή Δημόσια Υγεία με επαρκή στελέχωση
    και χρηματοδότηση
·        Αυξήσεις στους μισθούς
·        Επαρκή μέτρα προστασίας και ασφαλούς εργασίας.
·        Άμεσα λύση στα άλυτα χρονίζοντα αιτήματά μας.
                                Δ.Σ  ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ  ¨ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ¨