Στα… κάγκελα η ΠΟΕΔΗΝ με το σχέδιο «Γαλάζια Ελευθερία» – Καταγγελίες για ελλείψεις

Η ” ΓΑΛΑΖΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.”. ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΤΩΝ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΩΝ.

Σε εφαρμογή της ” γαλάζιας ελευθερίας” πιέζεται, δελεάζεται για δήθεν τσάμπα διακοπές όταν όλη την ημέρα θα εργάζεται, παρακαλείται κατακουρασμένο υγειονομικό προσωπικό πολλών Νοσοκομείων πρώτης γραμμής της χώρας που πολεμάνε ακόμη με το κορωνοϊό να μετακινηθούν στα νησιά για να επιτευχθεί ο στόχος του εμβολιασμού των μόνιμων κατοίκων έως τέλος Ιουνίου. Δηλαδή και η γαλάζια ελευθερία στις πλάτες του ήδη εξαντλημένου προσωπικού των νοσοκομείων. Τα νοσοκομεία δεν είναι σε θέση να καλύψουν τα διευρυμένα ωράρια των δικών τους εμβολιαστικών κέντρων που υποτίθεται ήταν προσωρινά, αλλά στη χώρα μας ..ουδέν μονιμότερο του προσωρινού… και μετακινείται προσωπικό στα νησιά.

Είναι στα κάγκελα το προσωπικό γιατί επί 7 μήνες δεν έχουν δικαίωμα να λάβουν κανονική άδεια. Ποιος είναι ο σχεδιασμός για τη γαλάζια ελευθερία; Αφού έβλεπαν ότι δεν ολοκληρώνονται οι εμβολιασμοί των μόνιμων κατοίκων των νησιών τέλος Ιουνίου δεν έπρεπε να προσλάβουν προσωπικό για την κάλυψη και αύξηση των εμβολιαστικών γραμμών των υγειονομικών μονάδων των νησιών; Για παράδειγμα το Νοσοκομείο Σαντορίνης εμβολίασε μέχρι τώρα από τους 10.000 μόνιμους κατοίκους 4.000. Με τους σημερινούς ρυθμούς δεν θα έπρεπε να δουν ότι δεν ολοκληρώνονται οι εμβολιασμοί τέλος Ιουνίου, αλλά τέλος Ιουλίου και βλέπουμε. Δεν θα έπρεπε να έχουν φροντίσει για τη στελέχωση των εμβολιαστικών κέντρων των νησιών με προσλήψεις; Στις πλάτες μας και αυτός ο στόχος; Χωρίς σχέδιο, χωρίς προσλήψεις, χωρίς έμπρακτη αναγνώριση.