Στον Λευκό Οίκο ο Τραμπ. Με ρεμδεσιβίρη ξεπέρασε νικηφόρα τον ιό

Γρηγορότερα απ’ ότι αναμενόταν, ανάρρωσε από τον covid-19 ο Ντοναλντ Τραμπ και επέστρεψε στα καθήκοντά του, μετά από διήμερη παραμονή στο νοσοκομείο.

Ο πρόεδρος των ΗΠΑ, ανακοίνωσε μέσω twitter πως θα βγει από το νοσοκομείο στις 6:30 το απόγευμα (22.30 π.μ. ώρα Ελλάδας). «Μην φοβάστε τον Covid», έγραψε ο Τραμπ, μεταξύ άλλων.

Λίγο αργότερα, στις 22.13 ώρα Ελλάδας περίπου, επιβεβαιώθηκε πως παίρνει εξιτήριο από το νοσοκομείο, μέσω της ενημέρωσης του γιατρού του Λευκού Οίκου.

Χθες το απόγευμα έλαβε την τρίτη δόση της ρεμδεσιβίρης, δήλωσαν οι γιατροί, που επισήμαναν πως ο πρόεδρος δεν έχει αποφύγει πλήρως τον κίνδυνο, ωστόσο έχουν περάσει περισσότερες από 72 ώρες από την τελευταία φορά που παρουσίασε πυρετό.

Οι εκτιμήσεις των ειδικών υποστηρίζουν την επιστροφή του στον Λευκό Οίκο με ασφάλεια, όπου θα παρακολουθείται συνεχώς από γιατρούς παγκόσμιας φήμης.